Osiągnięcie niezależności energetycznej przez IKEA było możliwe dzięki inicjatywom i działaniom związanych z pozyskiwaniem odnawialnej energii, m.in. zakupowi sześciu farm wiatrowych, a także inwestycjom w instalacje do wytwarzania energii z biomasy w fabrykach.

Takim zrównoważonym zachowaniem i proekologiczną postawą IKEA chce zarazić swoich polskich klientów.

Podczas konferencji „Dobra Energia” w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciel IKEA poinformował, że IKEA przygotowuje się do uruchomienia sprzedaży systemów fotowoltaicznych w Polsce.

Systemy fotowoltaiczne mają trafić do oferty jeszcze w tym roku. Jak wynika ze zdobytych przez redakcję informacji, oferta będzie obejmowała sprzedaż komponentów oraz montaż systemu na budynku. Nie będą to najprawdopodobniej gotowe pakiety o określonych mocach. Instalacje będą szyte na miarę, a wstępny dobór mocy systemu fotowoltaicznego dla danego obiektu będzie przeprowadzany w sklepie przez specjalistów w tym zakresie.

IKEA będzie współpracować w tym temacie z firma partnerską.

Próbowaliśmy pozyskać nieco więcej informacji bezpośrednio od rzecznika IKEA, lecz niestety otrzymaliśmy odpowiedź że firma nie jest jeszcze gotowa na przedstawienie szczegółowej oferty. Pytaliśmy o ceny systemów, szczegóły systemu sprzedaży i strategii wyboru partnerów.

Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się zdobyć kolejne informacje. Prawdopodobnie, więcej szczegółów poznamy już na początku kwietnia.

Co do cen takich systemów – mamy jedynie zapewnienie z ubiegłego roku Pani Anny Pawlak-Kulik – prezesa IKEA w Polsce:

W IKEA wierzymy, że każdy z nas ma bardzo duży wpływ na swoje otoczenie. Produkując zieloną energię możemy zadbać o nasze lepsze jutro. Żaden biznes, ani żadne społeczeństwo nie osiągnie długofalowego sukcesu, jeżeli zrównoważony rozwój będzie dostępny tylko dla nielicznych. Dlatego od przyszłego roku w ofercie każdego sklepu IKEA w Polsce znajdą się panele fotowoltaiczne wraz z usługą montażu. Dlatego będziemy pracować nad tym, by były one w takiej cenie, aby jak najwięcej ludzi mogło sobie na nie pozwolić. Cieszymy się, że już wkrótce ułatwimy Polakom wytwarzanie własnej, czystej energii w ich domach i pomożemy im znacząco obniżyć rachunki za prąd.

Polska nie jest pierwszym krajem, w którym takie systemy będą sprzedawane w sklepach IKEA. Panele fotowoltaiczne są już dostępne w sklepach IKEA w Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwajcarii.

Źródło: GLOBEnergia, IKEA


AKTUALIZACJA

Redakcja GLOBEnergia