Współpraca PKN Orlen i Northland Power będzie dotyczyła przygotowania budowy i eksploatacji farmy morskiej o mocy 1,2 GW. Kanadyjczycy obejmą 49 proc. udziałów w projekcie. Budowa farm ruszy w 2023 r. i zostanie oddana do użytku 2026 r.

Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, powiedział, że wybór partnera w obszarze offshore wind jest kamieniem milowym procesu inwestycyjnego na Morzu Bałtyckim. Zostaną połączone lokalne doświadczenia PKN Orlen z globalnym know-how Northland Power. Polska spółka ma nadzieję na szybkie i efektywne realizowanie kolejnych etapów inwestycji. PKN Orlen jest obecnie na zaawansowanym etapie prac przygotowawczych.

– Cieszymy się, że pozyskaliśmy partnera, którego model biznesowy i wizja transformacji energetycznej pokrywa się z długofalowymi planami Grupy ORLEN. Nasza współpraca to ważny impuls rozwojowy dla branży offshore, w tym polskich przedsiębiorstw, które będą uczestniczyć w łańcuchu dostaw – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Mike Crawley, Prezes i Dyrektor Generalny Northland Power podkreślił, że dla firmy jest to możliwość zwiększenia obecności Northland w Europie oraz wsparcia globalnego trendu dekarbonizacji. Warto dodać, że już wcześniej Kanadyjczycy sygnalizowali chęć wejścia na polski rynek OZE. O perspektywach sektora w Polsce mówił David Povall, wiceprezes ds. rozwoju Northland. – Polska ma prawdopodobnie typowe europejskie cechy, jednak w stopniu wyższym niż większość krajów, i dlatego taki inwestor jak my tak dobrze tutaj pasuje – tłumaczył w wywiadzie dla Polska Times przedstawiciel kanadyjskiej firmy.

Morska farma wiatrowa Baltic Power

Współpraca dwóch firm będzie skupiona na realizacji projektu budowy morskiej farmy wiatrowej o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW, która według założeń inwestycyjnych zostanie objęta 25-letnim systemem wsparcia. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km  na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

PKN Orlen poinformował, że Kanadyjczycy obejmą 49 proc. udziałów w inwestycji, w wyniku serii podwyższeń kapitału spółki Baltic Power. Porozumienie zostało podpisane na 35 lat, docelowo zmieni się na umowę na czas nieokreślony za zgodą urzędu antymonopolowego.

Bezpośrednim wspólnikiem Baltic Power po zawiązaniu umowy joint venture będzie spółka NP Baltic Wind B.V. z siedzibą w Holandii, która pozostaje w 100 proc., pośrednio zależna od spółki Northland Power Inc. (NPI). NP Baltic Wind B.V. jest spółką celową zawiązaną przez Northland Power Inc. dla potrzeb realizacji Projektu wspólnie z PKN ORLEN. NP BALTIC WIND B.V. planuje w 2021 r, zainwestować w rozwój Baltic Power około 290 mln zł.

Northland Power w czołówce offshore wind

Kanadyjska firma Northland Power to koncern energetyczny z 30-letnim doświadczeniem w realizacji projektów energetycznych. Posiada aktywa energetyczne na 4-kontynentach o łącznej mocy 2,6 GW w fazie operacyjnej, oraz 1,4 GW w fazie budowy. Firma znajduje się w pierwszej dziesiątce światowych firm w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Northland Power jest deweloperem, właścicielem i operatorem morskich elektrowni wiatrowych działających w Europie, a także projektów realizowanych obecnie w Azji.

Łączna moc zainstalowana w morskich aktywach Northland Power wynosi 1,2 GW, a które składają się farmy Gemini (600 MW), Nordsee One (332 MW) oraz Deutsche Bucht (252 MW). Kanadyjczycy prowadzą prace nad przygotowaniem do realizacji projektu elektrowni wiatrowej Hai Long w Cieśninie Tajwańskiej o mocy 1 GW oraz projektów w Japonii (600 MW) oraz Korei Południowej (1 GW).

Pierwsze elektrownie na Morzu Bałtyckim

Pierwsze farmy wiatrowe na polskim morzu mają pojawić się w 2024 r. i powstawać do 2033 r. Zgodnie z „Polityką energetyczną Polski do 2040 r.”, za 20 lat na Bałtyku ma być zainstalowanych od 8 do 11 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Za 10 lat ma być to 5,9 GW.

 

Redakcja GLOBEnergia