Nowo otwarte centrum innowacji firmy Viessmann jest największą inwestycją w 100-letniej historii tej rodzinnej firmy. W nowym centrum będzie zatrudnionych ponad 100 osób. W centrum opracowywane mają być prototypy produktów, a w dalszej kolejności prototypy mają być przekształcane w produkty rynkowe. Przeprowadzane tam będą również testy urządzeń.

Martin Viessmann, jest przedstawicielem trzeciego pokolenia rodziny Viessmann, który kieruje firmą i o nowo otwartym centrum innowacji wypowiada się z dużą nadzieją. Ma ono być bazą wypadową, ikoną innowacji firmy. Właśnie tam mają być prowadzone działania rozwojowe, a produkty będą przechodzić wszystkie etapy: od pomysłu, przez realizację, aż do testów i badań.

Kanclerz Angela Merkel, podczas uroczystości otwarcia nowej inwestycji, powiedziała właścicielowi firmy: „Dziś pokazujesz, jak ogromne znaczenie w rozwoju firmy mają badania. To, co zaczęło się w małym warsztacie, przerodziło się w grupę firm działających w skali globalnej. Rozwój firmy podczas tych 100 lat to coś co godne jest podziwu!”

Architekt Thomas Frauenkron, Tarek Al-Wazir, Chancellor Angela Merkel i Martin Viessmann podczas otwarcia centrum innowacji Viessmann

Tarek Al-Wazir, minister gospodarki, energetyki, transportu i rozwoju regionalnego w stanie Hesja, twierdzi, że „jeśli chodzi o efektywność energetyczną w sektorze grzewczym, produkty Viessmann są wiodące. Co więcej, firma angażuje się w efektywność energetyczną w procesie produkcyjnym i jest aktywnie zaangażowana we współpracę z kilkoma uniwersytetami jako partner kooperacyjny.”

Nowe centrum innowacji Viessmann w Allendorf

 Viessmann jest ważnym czynnikiem ekonomicznym dla stanu Hesja, a teraz, dzięki nowo otwartemu centrum innowacyjności, po raz kolejny jest o nim głośno.

Firma Viessmann została założona w 1917 roku przez Johanna Viessmanna, który otworzył rodzinny zakład ślusarski. Zajmował się między innymi naprawą urządzeń, jednak na tym nie poprzestał!

Pierwszym stworzonym przez niego urządzeniem, nieco ponad dekadę później, był piec dedykowany ogrzewaniu szklarni. Kiedy w latach 30. XIX wieku powszechnie zaczęto wprowadzać systemy centralnego ogrzewania, Viessmann dostosowywał  produkowane urządzenia do indywidualnego zapotrzebowania klienta i branży, którą reprezentował.

W 1937 roku, 20 lat po rozpoczęciu działalności, Johann Viessmann przeniósł swoją firmę do Allendorf nad rzeką Eder, gdzie założył nową fabrykę i zatrudnił 30 pracowników. W taki sposób rozpoczęła się historia produkcji urządzeń Viessmann, nad którymi, można by powiedzieć, prace trwają już od przeszło 100 lat, ewoluując razem z rynkiem i coraz to nowymi potrzebami klientów.

Źródło: Heat Pumps Today, GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia