Do najczęściej spotykanych rodzajów kąpieli leczniczych zalicza się kąpiele solankowe oraz siarczkowe.

Kąpiele solankowe

Najważniejszym składnikiem solanek jest rozpuszczony w wodzie chlorek sodu. To jego zawartość decyduje o działaniu prozdrowotnym takiej kąpieli. Kąpiele solankowe wspomagają leczenie wielu różnych schorzeń. Znajdują one zastosowanie zarówno w leczeniu pacjentów dorosłych jak i dzieci. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok czy astma to główne wskazania do kąpieli solankowych dla dzieci.

Solanki wpływają bardzo korzystnie na problemy ze stawami, układem kostnym, wspomagają leczenie chorób ortopedycznych, reumatycznych a także różnego rodzaju nerwic, przewlekłego zmęczenia oraz chorób kobiecych i otyłości. Podobnie jak kąpiele siarczkowe, kąpiele solankowe także działają wspomagająco przy leczeniu chorób i alergii skórnych.

Basen solankowy termalny w Konstancinie Jeziornej (Fot. EVA Park Life & Spa)

Kąpiel w wodach siarczkowych

Wody siarczkowe zawierają co najmniej 1 mg siarki na litr. Działają one leczniczo w licznych schorzeniach dermatologicznych, zmiękczając naskórek i przyspieszając jego przebudowę. Lecznicze działanie siarki wyraźnie widoczne jest w trakcie leczenia dolegliwości reumatycznych, stanów zapalnych stawów czy urazów. Kąpiele te pozwalają na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, wykazują działanie odczulające, bakteriobójcze oraz przeciwpasożytnicze.

Pomimo licznych pozytywnych skutków zażywania kąpieli leczniczych zaleca się konsultację z lekarzem, zwłaszcza w przypadku korzystania z całej serii zabiegów.

Wody termalne, nawet jeśli nie mają dostatecznie wysokiej zawartości składników swoistych, dzięki którym można byłoby określać je mianem „leczniczych”, wpływają pozytywnie na organizm człowieka.

Aquaparki z wodami termalnymi w Polsce!

Z kąpieli w wodach termalnych można skorzystać w Polsce w Aquaparkach znajdujących się na Podhalu, gdzie znajduje się aż sześć wodnych parków rozrywki: Aquapark Zakopane, Termy Szaflary, Terma Bania, Termy BUKOVINA, kąpielisko sezonowe Polana Szymoszkowa, Gorący Potok oraz Chochołowskie Termy. W środkowych partiach kraju tego typu obiekty rekreacyjne znajdują się w Tarnowie Podgórnym (Tarnowskie Termy), Poznaniu (Termy Maltańskie), Uniejowie (Termy Uniejów), Mszczonowie (Termy Mszczonów) oraz Poddębicach (kąpielisko sezonowe).

Pomimo niezbyt wysokich temperatur wód podziemnych, w północnej części kraju funkcjonują baseny w Grudziądzu (Geotermia Grudziądz) oraz Lidzbarku Warmińskim (Termy Warmińskie). U stóp Karkonoszy funkcjonuje kompleks w Cieplicach Śląskich (Termy Cieplickie).

Kąpiele w wodach termalnych dostępne także w uzdrowiskach i hotelach!

Duże wodne parki rozrywki to nie jedyne miejsca, gdzie można zażywać relaksujących kąpieli w wodach termalnych. Uzdrowiska rozszerzają ofertę zabiegów dostępnych dla każdego o kąpiele w wodach leczniczych a luksusowe hotele czerpią wody z własnych odwiertów, którymi zasilają także baseny rekreacyjne.

Lądek Zdrój – wyjątkowe wody w najstarszym polskim uzdrowisku!

Najstarszym polskim uzdrowiskiem, gdzie można obecnie skorzystać z kąpieli w wodach termalnych jest Lądek Zdrój. Lądeckie wody termalne mają skład chemiczny, który czyni je ewenementem w skali Europy – niskozmineralizowane, siarczkowo – fluorkowe wody, radoczynne, o podwyższonej temperaturze. Kąpiele w lądeckich wodach poprawiają stan skóry, łagodzą dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów, wspomagają leczenie urazów.

Z kąpieli skorzystać można w basenie „Wojciech”, gdzie połączenie odrestaurowanego XVII wiecznego basenu zbudowanego na wzór termy tureckiej z błękitną wodą lecznicza dostarczy licznych wrażeń estetycznych. Woda ze źródła Wojciech ma temperaturę 29 st.C, zawiera podwyższoną zawartość siarki i siarkowodoru oraz fluorków, jest także radoczynna. Czas kąpieli: 30 min, cena 20 zł, w weekendy i święta: 24 zł.

W basenie „Adam” odbywa się 20 minutowa kąpiel lecznicza połączona z gimnastyką, wykonywaną pod kierunkiem fizjoterapeuty. Zabieg ten wspomaga leczenie niedowładów, stanów po operacjach czy urazach narządów ruchu oraz chorobach zwyrodnieniowych. Cena: 17 zł.

Basen „Jerzy” wypełniony jest wodą radonowo – siarczkową, stosowaną wspomagająco w leczeniu chorób alergicznych i dermatologicznych a także naczyń obwodowych i narządów ruchu. Woda ze źródła Jerzy charakteryzuje się najwyższą radoczynnością spośród wszystkich ujęć. Cennik: 15 zł za 20 minut zabiegu.

Oprócz kąpieli basenowych skorzystać można także z kąpieli w wannach, wypełnionych wodami termalnymi. W sumie oferta uzdrowiska obejmuje 19 różnego rodzaju kąpieli w wodach termalnych.
Ustroń – dbałość o odnawialność zasobów wód leczniczych!

Wody lecznicze Ustronia ujmowane są odwiertami o głębokości ok. 1,8 – 1,9 km. Wody te mają charakter chlorkowo – sodowo – wapniowy, o podwyższonej zawartości jodu, fluoru i żelaza. Są one stosowane w kąpielach basenowych, wannowych, do kuracji pitnej oraz płukań. Ustroń jest jedynym uzdrowiskiem w Polsce, gdzie wody zabiegowe po oczyszczeniu bakteriologicznym są z powrotem zatłaczane do warstwy wodonośnej. Temperatura wód wynosi 32 st.C.
Oferta Uzdrowiska Ustroń obejmuje kąpiel wannową w solance termalnej (cena 19 zł) oraz gimnastykę w basenie solankowym (15 zł).

Konstancin Jeziorna – basen solankowy pod Warszawą!

Wody lecznicze Konstancina, ujęte zostały odwiertem o głębokości ok. 1,7 km. Woda jest silnie zmineralizowana – 75 g/l, jej temperatura wynosi 35 st.C na wypływie. Znajdują one zastosowanie do zaopatrzenia tężni solankowej oraz basenu solankowego.

Basen solankowy ma wymiary 14 m na 9,5 m, jego głębokość wynosi 1,35 m. Ze względu na wysokie stężenie solanki zaleca się używanie okularków pływackich dla dzieci. Cennik: dzieci do lat trzech – gratis, bilet normalny 75 minut: 30 – 45 zł w zależności od dnia tygodnia, bilet ulgowy: 20 – 35 zł (w zależności od dnia tygodnia). Dostępne są także bilety bez limitu czasu.

Karpniki – kąpiele termalne tylko dla gości hotelu!

Na Dolnym Śląsku, w powiecie jeleniogórskim, znajduje się XIV wieczny, wielokrotnie przebudowywany zamek we wsi Karpniki. W 2014 roku wykonano odwiert geotermalny, o głębokości powyżej 2 km, ujmujący wodę o temperaturze 54 st.C. Woda ta ma złożony charakter chemiczny, jest bowiem typu wodorowęglanowo – siarczanowo – sodowego, o podwyższonej zawartości fluoru i radonu.

Bezpłatną atrakcję dla gości hotelu stanowi możliwość skorzystania z kąpieli w wodzie termalnej na świeżym powietrzu. Basen termalny stanowi część strefy Wellness, dostępnej jedynie dla gości.

Zamek w Karpnikach (Fot. Wikipedia)

Ustka – aquapark nad morzem!

Grand Hotel Lubicz oferuje możliwość skorzystania z kąpieli w basenie solankowym, zawierającym wodę termalną pochodzącą z głębokości 0,8 km. Woda charakteryzuje się znacznym zasoleniem, zawiera podwyższoną zawartość jodu. Jej temperatura na wypływie wynosi 21 st.C (w basenie woda ma wyższą temperaturę, jest bowiem dodatkowo podgrzewana).

Basen solankowy wchodzi w skład większego obiektu rekreacyjnego wraz z basenem sportowym, basenem rekreacyjnym z atrakcjami wodnymi, brodzikiem dla dzieci, wannami z hydromasażem oraz centrum wellness. Cennik jest następujący: bilet normalny 20 – 26 zł/1 h w zależności od dnia tygodnia i godziny, bilet ulgowy:18 – 22 zł/ 1 h w zależności od dnia tygodnia i godziny.


Zapraszamy do odwiedzenia portalu Termalni.pl, gdzie mogą Państwo zapoznać się z pełną ofertą parków rozrywki, wykorzystujących wody termalne. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy także informacje dotyczące dobroczynnego wpływu różnego rodzaju kąpieli leczniczych na zdrowie człowieka.

Anna Chmurzyńska

Termalni.pl