„The Showcase” to stadion przygotowany na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które mają odbyć się w 2022 roku w Katarze. Pomimo, że od wydarzenia dzieli nas jeszcze osiem lat, obiekt był już nominowany do nagrody inżynierskiej World Architecture News (WAN).

Arena, odznacza się nie tylko zadziwiającym kształtem, którego inspiracją był statek kosmiczny, ale przede wszystkim zerową emisją dwutlenku węgla oraz wykorzystywaniu promieniowania słonecznego do zasilania całego obiektu, jednocześnie uwzględniając ochronę widzów przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dzięki temu stadion został uznany za najbardziej zrównoważony spośród wszystkich obecnie istniejących. Specjalnie na potrzeby opisywanej areny opracowany został system odpowiedniego chłodzenia i klimatyzacji, który ma być zainstalowany pod każdym siedzeniem, a nie w korpusie budowli, jak zwykło się to czynić. Dzięki temu udogodnieniu suchy katarski klimat nie będzie doskwierał żądnej wrażeń publiczności.

Rozsuwany dach składający się z setek paneli fotowoltaicznych pozwala nie tylko ochraniać przed warunkami atmosferycznymi publiczność i zawodników, ale także przechwytywać niezbędną energię. Ogniwa fotowoltaiczne zintegrowane z bateriami akumulatorów po zwolą na przechowywanie energii, podczas gdy stadion nie będzie użytkowany.


Wojciech Sikorski
Źródła: inhabitat.com, www.greenprophet.com, www.scooop.be