Jak podała Gazecie Wyborczej Katowice, Ewa Lipka- rzeczniczka Urzędu Miasta, po odbiorach technicznych sumując liczbę wszystkich ogólnodostępnych punktów ładowania w Katowicach, które powstaną w tym i przyszłym roku, liczba punktów ładowania wyniesie 115. Oznaczałoby to, że Katowice staną się najbardziej zelektryfikowanym miastem w Polsce.

Ładowarki w Katowicach nie działają?

Część ładowarek umiejscowionych w Katowicach w tym momencie nie działa. Dlaczego? Jak podaje Wyborcza, ładowarki nie działają, ponieważ wciąż nie odebrał ich Urząd Dozoru Technicznego. Zgodnie z przepisami UDT powinien to zrobić najdalej do końca lipca 2020 roku.

Po zakończeniu kwestii formalnych, a także oznakowaniu, które jest już w trakcie realizacji – wszystkie stacje będą mogły zostać uruchomione. Po odbiorach technicznych sumując ilość wszystkich ogólnodostępnych punktów ładowania w Katowicach, które powstaną w tym i przyszłym roku, będzie około 115.

Liczba samochodów elektrycznych w Katowicach

Wobec wszystkich 300 tysięcy pojazdów zarejestrowanych w Katowicach, samochody elektryczne stanowią niewielki procent. Na razie jest tylko 169.

Będzie więcej?

Pod koniec listopada weszło w życie rozporządzenie o dopłatach do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Maksymalna wysokość wsparcia dla osoby fizycznej w jednym naborze wynosi 30% ceny nabycia, jednak nie więcej niż 37 500 zł, w przypadku zakupu pojazdu wykorzystującego do napędu wyłącznie energię elektryczną. Cena nabycia takiego pojazdu nie może przekroczyć 125 000 zł.

Wsparcie dla osób planujących kupić pojazd elektryczny, najprawdopodobniej wpłynie na powiększenie się liczby samochodów elektrycznych nie tylko w Katowicach, ale w całej Polsce.

W tym momencie, najtańszą alternatywą dla aut spalinowych w Polsce jest ŠKODA CITIGOe iV dostępna na polskim rynku w dwóch wersjach. Cena katalogowa Skody CITIGOe iV w wersji Ambition wynosi 81 900 zł, a w wersji Style 89 900 zł. Ceny nie przekraczają limitu wskazanego w rozporządzeniu. Po uwzględnieniu dofinansowania w wysokości 30% pojazd w wersji Ambition kosztowałby 57 330 zł, a w wersji Style 62 930 zł. To ceny, które w dużo większym stopniu mogą konkurować z autami spalinowymi.

Kiedy pierwsze dotacje?

Mimo, że rozporządzenie weszło w życie, Fundusz Niskoemisyjnego Transportu nie ogłosił jeszcze konkursu. Być może pierwszy konkurs zostanie ogłoszony jeszcze w 2019 roku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że konkurs może zostać ogłoszony lada dzień.

Liczba samochodów elektrycznych w Polsce

Liczba samochodów elektrycznych w Polsce stale rośnie. Najnowsza aktualizacja licznika elektromobilności wskazuje, że w październiku 2019 roku po terenie Polski poruszało się 7884 samochodów elektrycznych! Od stycznia do października 2019 r., zarejestrowano 3250 samochodów elektrycznych, czyli o 100% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku!

Redakcja GLOBEnergia