KE rozważa wysokie cło na chińskie panele

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Zagraniczne media donoszą, iż w minioną środę, dwaj urzędnicy UE potwierdzili, że Komisja Europejska rozważa możliwość nałożenia karnego cła na panele słoneczne importowane z Chin. Średnia dla różnych przedsiębiorstw wysokość cła wyniesie 47%.

Chiny, jako największy na świecie producent paneli fotowoltaicznych jest też głównym importerem na Europejski rynek. Wartość fotowoltaiczych produktów eksportowanych z Chin na teren Unii Europejskiej w ciągu roku wynosiła ok 23,3 mld dolarów. Wprawdzie w ostatnim czasie wzrósł udział Europejskich producentow, jednakże komponenty chińskiego pochodzenia nadal stanową ok 45%. Tak znacząca dominacja azjatyckich producentów skłoniła europejskich przedsiębiorców do zarzutu o stosowanie dumpingu i obniżania cen w celu zdominowania rynku. Komisja Europejska powzięła decyzję o przeanalizowaniu problemu dominacji Chińskich producentów. Prace nad odpowiednim rozporządzeniem są na etapie konsultacji wśród państw członkowskich.
W związku z działaniami podjętymi przez UE notowania giełdowe głównych Chińskich potentatów fotowoltaicznych spadły o kilka procent.
Źródło: The Stock Market Watch