Problem ten dotknął większości renomowanych producentów, którzy do tej pory dominowali na polskim rynku PV. Rodzi to frustrację zarówno u klientów końcowych, którzy nie mogą wybrać falownika znanego z systemu u sąsiada, w dalszej kolejności u instalatorów nie mogących zaoferować falownika, którego konfigurację już znają, jak i na koniec dystrybutora, który nie może sprzedać falownika cieszącego się największą popularnością. Aby wyjść naprzeciw zwiększonemu zapotrzebowaniu, firma Keno postanowiła wprowadzić do oferty dwie nowe marki, które przede wszystkim oferują falowniki najwyższej jakości, oraz równie istotną dostępność.

Nowe marki

Pierwszą z marek jest Huawei – producent, którego nie trzeba przedstawiać klientowi, ponieważ nazwa jest szeroko rozpoznawalna. Ta globalna marka, będąca obecna na rynku PV już od dłuższego czasu, zdecydowała właśnie o wkroczeniu ze swoimi produktami na rynek prosumencki. Firma Huawei do tej pory oferowała falowniki do zastosowań komercyjnych, które są postrzegane jako bezawaryjne urządzenia. Gamę produktów prosumenckich otwierają falowniki 3-fazowe o mocy 3kW, charakteryzujące się właściwościami wyjątkowo pożądanymi przez klientów. Są to przede wszystkim: moduł internetowy tzw. Smart Dongle, umożliwiający bezprzewodowe połączenie falownika z internetem, nowoczesny i atrakcyjny wygląd oraz atrakcyjna cena.

Przedział mocy od 3 do 10kW oraz szeroki zakres napięć wejściowych w połączeniu z dwoma układami MPPT doskonale wpisuje się w zapotrzebowanie polskiego rynku. W porównaniu do falowników komercyjnych, nowa seria falowników  domowych o oznaczeniu M0 jest zdecydowanie łatwiejsza w konfiguracji, która sprowadza się do wykonania kilku kroków w dedykowanej do tego aplikacji na smartfonie.

Drugą marką, która trafiła do oferty Keno jest Goodwe. Producent, który również jest obecny w branży fotowoltaicznej od wielu lat, a jednak słabo rozpoznawalny w Polsce.

Falowniki Goodwe w wersji 3-fazowej występują w mocy od 4kW. Wyposażone są zawsze w wyświetlacz, szczególnie przydatny jeśli nie mamy zamiaru podłączania falownika do sieci, lub jeśli klient ceni sobie możliwość odczytania uzysków bezpośrednio na urządzeniu. Bardzo popularnym jest również model o mocy 50kW, doskonale wpisujący się w definicję instalacji prosumenckiej, zwłaszcza teraz, gdy tą definicją objęto również firmy.

Zarówno falowniki Huawei jak i Goodwe przygotowane są do przyłączeń w Polsce pod względem formalnym. Odpowiednio wcześnie została przygotowana deklaracja zgodności z Dyrektywą Europejska (EU) 2016/631 (RfG), oraz przetłumaczone zostały pozostałe certyfikaty wymagane w procesie przyłączenia.

W obecnej sytuacji, w której europejscy producenci nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania na falowniki, jedyną drogą do rozwiązania problemu dostępności pozostało zwrócenie się do producentów z dalekiego wschodu. Co ważne, obie wymienione marki dostarczają produkt najwyższej jakości, który pod względem bezawaryjności mogą z powodzeniem konkurować z urządzeniami europejskimi.

Keno