Kiedy ceny prądu będą niższe? Rząd planuje opóźnienia zmian w taryfach

Rząd zamierza przesunąć wejście w życie nowych, niższych taryf za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zamiast od 1 lipca 2025 r., nowe stawki mają obowiązywać dopiero od 1 października. To pozornie niewielka zmiana, ale może mieć spore konsekwencje dla portfeli Polaków.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Rząd planuje przesunąć termin wejścia w życie nowych taryf za prąd z 1 lipca na 1 października 2025 r., tłumacząc to koniecznością lepszego dopasowania stawek do aktualnych cen hurtowych.
  • Przedsiębiorstwa energetyczne i URE mają odpowiednio przygotować się do tej zmiany, a niższe ceny hurtowe energii (400–500 zł/MWh) mają przełożyć się na tańszy prąd dla gospodarstw domowych.
  • Nadal nie ma decyzji w sprawie przedłużenia mrożenia cen i zerowej opłaty mocowej – rząd zapowiada ich ewentualne utrzymanie, jeśli taryfy okażą się zbyt wysokie.

Zmiana z lipca na październik. Co za tym stoi?

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej zakłada przesunięcie daty wejścia w życie zmienionych taryf. – Podstawową zmianą, którą proponuje się wprowadzić do ustawy, jest wskazanie jako rozpoczęcie obowiązywania zmienionych w taryfach cen energii elektrycznej na dzień 1 października 2025 r. w miejsce obecnie wskazanej w ustawie daty 1 lipca 2025 r. – czytamy w uzasadnieniu.

Powód? Niższe ceny energii na rynku hurtowym, które zdaniem rządu powinny znaleźć pełniejsze odzwierciedlenie w taryfach zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Resort klimatu tłumaczy, że trzy dodatkowe miesiące pozwolą dokładniej skalkulować taryfy i dostosować je do bieżącej sytuacji rynkowej.

URE i sprzedawcy energii w gotowości

Zmiany mają być poprzedzone odpowiednimi działaniami regulacyjnymi. – Projekt przewiduje zmiany w obowiązujących przepisach, które zapewnią techniczną możliwość realizacji tego rozwiązania przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz przedsiębiorstwa energetyczne – sprzedawców pełniących funkcję sprzedawców z urzędu na rynku energii elektrycznej – zaznaczono w projekcie.

Obecnie firmy energetyczne zobowiązane są do składania wniosków taryfowych na drugą połowę 2025 roku. I to właśnie te dokumenty mają uwzględniać spadki cen hurtowych, które obecnie kształtują się na poziomie 400–500 zł/MWh. – Aktualne warunki kształtowanie się cen na rynkach hurtowych energii elektrycznej wskazują na przestrzeń do obniżenia cen w taryfach dla energii elektrycznej sprzedawców pełniących funkcję sprzedawców z urzędu dla gospodarstw domowych – podkreślają autorzy propozycji.

Co z opłatą mocową i maksymalną ceną?

Według aktualnie obowiązujących przepisów, maksymalna cena energii dla gospodarstw domowych została ustalona na poziomie 500 zł/MWh i obowiązuje do końca września 2025 roku. Równocześnie do końca czerwca 2025 r. ma obowiązywać zerowa stawka tzw. opłaty mocowej dla gospodarstw domowych.

O ewentualnym zawieszeniu lub wydłużeniu mrożenia cen energii mówi się już od jakiegoś czasu. Rząd chce dokładnie przyjrzeć się taryfom, jakie miałyby obowiązywać w ostatnim kwartale roku i na ich podstawie uznać, czy dalsze zamrożenie kwoty za energię w ogóle ma sens. Jednocześnie na początku miesiąca ministra klimatu i środowiska zaznaczała, że jeżeli będzie konieczność dalszego mrożenia cen, to rząd będzie te ceny mrozić.

Projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale 2025 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe taryfy zostaną zatwierdzone i ogłoszone w czasie, który umożliwi ich wdrożenie od 1 października.

Źródło: PAP Biznes

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia