Kiedy fotowoltaika podniesie się z kolan? Kolejne informacje z rynku!

W kwietniu 2022 roku montaże domowych instalacji fotowoltaicznych spadły prawie do zera. Stało się to za sprawą zmiany systemu rozliczeń prosumentów, która zniechęciła potencjalnych inwestorów. Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązujący do tej pory system opustów został zastąpiony przez net-billing. Choć opłacalność nowego systemu w obliczu wysokich obecnie cen energii elektrycznej jest porównywalna do wycofanego już systemu opustów, to jego przewidywalności i przejrzystość odstrasza potencjalnych właścicieli domów jednorodzinnych. Kiedy odbuduje się zainteresowanie fotowoltaiką?

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Kolejne dane z rynku PV

Na początku zeszłego tygodnia informowaliśmy o fatalnych danych z rynku mikroinstalacji PV. Zgodnie z danymi PGE Dystrybucja S.A., w kwietniu 2022 roku, na terenie tego operatora zgłoszono zaledwie 648 nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Z zupełnie odmienną liczbą zgłoszeń mieliśmy do czynienia w marcu 2022 roku, kiedy PGE Dystrybucja S.A. otrzymała ponad 40 tys. zgłoszeń mikroinstalacji o łącznej mocy prawie 315 MW. Czy to dużo? 315 MW odpowiada liczbie około 750 tys. modułów fotowoltaicznych. Z kolei 40 tys. zgłoszonych mikroinstalacji to liczba dwukrotnie wyższa niż liczba zgłoszonych instalacji w marcu 2021 i kwietniu 2021 łącznie.

Dane przekazane przez PGE Dystrybucja S.A. potwierdzają firmy instalatorskie z branży fotowoltaicznej. Z redakcją GLOBENERGIA, swoimi danymi podzieliła się również firma Strefa Energii z podkrakowskiego Zabierzowa. Strefa Energii w kwietniu 2022 roku zgłosiła zaledwie kilka mikroinstalacji fotowoltaicznych. W marcu 2022 roku sytuacja była jednak zgoła odmienna - liczba zgłoszeń wyniosła kilkaset, co oznacza spadek spadek liczby zgłoszeń mikroinstalacji fotowoltaicznych o ponad 97 proc. na przełomie zaledwie dwóch miesięcy.

Co było przyczyną?

Ten gigantyczny wzrost liczby instalacji w marcu 2022 roku, a zarazem gwałtowny spadek liczby zgłoszonych instalacji w kwietniu 2022 roku był spowodowany właśnie chęcią “załapania się” na korzystniejszy system rozliczeń przez nowych prosumentów. Datą graniczną były tutaj właśnie 31 marca 2022 - instalacje zgłoszone do tego dnia miały zagwarantowane rozliczanie wobec bardzo opłacalnego systemu opustów na okres 15 lat. Z kolei te instalacje, do których zgłoszenia doszło po 1 kwietnia 2022 roku, po trzymiesięcznym okresie przejściowym trafią do systemu zwanego net-billingiem.

Kiedy odbuduje się zainteresowanie fotowoltaiką?

Firmy z branży fotowoltaicznej potwierdzają gwałtowny spadek zainteresowania montażami i są zgodne, że zainteresowanie odbuduje się na przełomie pierwszego i drugiego półrocza 2022 roku. Wynika to z dwóch kwestii. Pierwszą z nich jest to, że osoby, które planowały montaż fotowoltaiki do połowy tego roku, przyspieszyły swoją decyzję i zrealizowały inwestycje już do końca marca. Zdaniem ekspertów z branży, na początku drugiego półrocza uaktywni się grupa zainteresowanych, którzy nie byli w stanie zbudować swojej inwestycji do końca marca bieżącego roku.

Ważnym czynnikiem, który z pewnością przyczyni się do zmobilizowania niezdecydowanych inwestorów będzie zakończenie okresu przejściowego, w którym OSD i sprzedawcy energii elektrycznej mają wdrożyć nowy system rozliczeń prosumentów. 

“Naszym zdaniem zainteresowanie odbuduje się jak nowy system rozliczenia zacznie działać i pierwsze przyłączane mikroinstalacje zostaną rozliczone według nowych zasad. Obecnie jesteśmy w okresie przejściowym i ciężko tłumaczyć, że jeszcze jest stary system ale tylko do końca czerwca.” - komentuje Marcin Łopatyński, dyrektor ds. operacyjnych w firmie Strefa Energii.

Zdaniem przedstawiciela firmy “Strefa Energii” medialne informacje o przewidywanych drastycznych podwyżkach cen energii mogą pomóc w dalszym rozwoju segmentu fotowoltaiki domowej i wzroście zainteresowania. W tym samym tonie wypowiedziała się również przedstawicielka firmy Solgen Sp. z o. o. Jej zdaniem, klienci muszą zapoznać się z nowym systemem i zobaczyć, że korzystając z nowego rozliczenia również będą oszczędzać. Przedstawicielka firmy dodała również, że z uwagi na rosnące ceny energii elektrycznej inwestycja w PV dalej będzie uzasadniona ekonomicznie.

A co z nową odsłoną programu Mój Prąd? Czy dotacje udzielone w ramach programu Mój Prąd 4.0 rozruszają rynek fotowoltaiczny w Polsce? Więcej na ten temat dowiecie się TUTAJ.

Zobacz również