Kiedy instalować pompę ciepła?

pompa ciepła

Pytanie “Kiedy instalować pompę ciepła?” jest bardzo ogólne, ale często pojawia się w głowach tych, którzy myślą o instalacji pompy ciepła. Jest wiele możliwości odpowiedzi na to pytanie. Być może nawet tyle, ilu jest samych instalatorów… Spróbujmy jednak na nie odpowiedzieć z pomocą eksperta, Kamila Rdzanka z Immergas Polska.

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia
pompa ciepła

Podziel się

Słysząc pytanie “Kiedy instalować pompę ciepła?” niektórzy instalatorzy mówią o konieczności poprzedzenia montażu przeprowadzeniem termomodernizacji. Mówią też o wymogu posiadania w budynku instalacji niskotemperaturowej, np. ogrzewania podłogowego. Jeszcze inni pół żartem pół serio mogą odpowiedzieć - im szybciej, tym lepiej. Z każdą z tych odpowiedzi można się oczywiście zgodzić. Pompa ciepła doskonale sprawdzi się w modernizowanych domach z instalacją ogrzewania podłogowego. Zastanówmy się jednak, o jakiej porze roku najlepiej montować pompę ciepła. O komentarz poprosiliśmy Kamila Rdzanka z firmy Immergas Polska.

Sezon na pompę ciepła

Zarówno pompy ciepła typu monoblok, jak i pompy ciepła typu split, wymagają instalacji jednostki zewnętrznej - na zewnątrz budynku. Tym samym, instalując pompę ciepła w sezonie letnim, podczas montażu instalator będzie czuł się bardziej komfortowo. Ale nie chodzi tylko o komfort cieplny montera. 

Pompę ciepła w ciepłe dni jest po prostu łatwiej zainstalować. Przykładowo, wszystkie elementy plastikowe są mniej sztywne.

komentuje Kamil Rdzanek, Immergas

Jeżeli pompa ciepła jest instalowana w modernizowanym domu, to w momencie instalacji trzeba na kilka dni zatrzymać pracę całej instalacji. Instalator, który decyduje się instalować pompę ciepła zimą bierze “na garb” to, że może mu być zimno - to oczywiste. Musi jednak jeszcze oprócz tego myśleć o mieszkańcach budynku, w którym pojawi się pompa ciepła. Kiedy więc instalować pompę ciepła?

Moja odpowiedź na pytanie “kiedy instalować pompę ciepła” brzmi: “najlepiej poza sezonem grzewczym”. Niektórzy twierdzą, że dzisiaj sezon grzewczy trwa cały rok, bo przecież pompy ciepła przygotowują również ciepłą wodę użytkową. Dużo łatwiej jest jednak wytrzymać 3 dni bez ciepłej wody użytkowej niż 3 dni bez ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w zimie- komentuje Kamil Rdzanek, Immergas.

Kamil Rdzanek, Immergas
Kamil Rdzanek, Immergas.

Pompę ciepła montuje się po to, żeby komfort cieplny był jeszcze lepszy. Tym samym, argument o kilku dniach zimnego domu może być dla niektórych niewystarczający, by wstrzymać się z montażem w tej porze roku. A czy poza dyskomfortem mieszkańców w zimie podczas montażu pompy ciepła są jakieś przeciwwskazania techniczne? 

Z technicznego punktu widzenia, to przy montażu pompy ciepła w zimie problemem może być rozruch pompy ciepła. Może się nawet okazać, że układ nie wystartuje ze względu na niską temperaturę. Oprócz tego, wszystkie elementy wykonane z plastiku są bardzo sztywne z racji niskich temperatur. Dużo łatwiej więc o to, by coś się ułamało i nie dlatego, że było złej jakości, tylko dlatego, że było zmrożone. - komentuje Kamil Rdzanek, Immergas

Jeśli więc jest taka możliwość, to pompę ciepła łatwiej i bardziej komfortowo zamontować poza sezonem grzewczym. Warto jednak pamiętać, że montaż w zimie nie jest wykluczony. Jeśli jest taka konieczność pompę ciepła można montować cały rok.

Dowiedz się więcej!

Jesteś instalatorem? Instalujesz kotły gazowe, ale chciałbyś zacząć swoją przygodę z pompą ciepła i nie wiesz jak się za to zabrać? To wydarzenie jest dla Ciebie! Już w najbliższą środę 25.01.2023 r. o godzinie 10:00 zapraszamy na webinar z cyklu Webinarowa Środa z Kamilem Rdzankiem! Temat spotkania to: Instalujesz kotły gazowe? Co zrobić i co musisz wiedzieć, żeby instalować pompy ciepła? Rejestracja trwa!

DATA: 25 stycznia 2023 r.
GODZINA: 10:00
TEMAT: Instalujesz kotły gazowe? Co zrobić i co musisz wiedzieć, żeby instalować pompy ciepła?
PRELEGENT: Kamil Rdzanek, Lider Zespołu Wsparcia Technicznego Immergas Polska
REJESTRACJA: https://globenergia.clickmeeting.com/812373879/register

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia