Kiedy ruszy budowa fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku?

W toku jest kolejna inwestycja, która pobudzi rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Mowa tutaj o fabryce morskich wież wiatrowych w Gdańsku. Jej budowa jest w toku, a już niedługo będzie mogła wytwarzać do 150 wież wiatrowych rocznie. To wszystko już od II kwartału 2025 roku.

Podziel się
- Przemysł energetyki wiatrowej ma duży potencjał na rozwój w północnej Polsce
- Zakłady produkujące elementy turbin mają powstać m.in. w Gdańsku
- Fabryka zlokalizowana na terenie Stoczni Gdańskiej będzie produkowała docelowo 150 wież do turbin wiatrowych rocznie
Ceremonia wbicia pierwszej łopaty, która zainaugurowała rozpoczęcie budowy, miała miejsce już we wrześniu 2023 roku. Inwestycja została rozpoczęta przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz hiszpańską firmę GRI Renewable Industries. Fabryka powstanie na terenie Stoczni Gdańskiej i będzie miała dostęp do portu.
Nowe fabryki offshore już za rogiem
Jak mówi Jakub Budzyński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW), fabryka w Gdańsku jest na razie na etapie przygotowawczym.
Myślę, że w ciągu kilku miesięcy od dzisiaj ruszy na dobre proces budowlany
stwierdził Budzyński w rozmowie na antenie Radia Gdańsk na początku 2024 roku.
Hala produkcyjna będzie wytwarzać rocznie ok. 150 wież do turbin wiatrowych o mocy 15 MW i więcej. Należy zaznaczyć, że w obiekcie będą produkowane jedynie wieże wiatrowe, które stanowią podporę pod właściwy generator.
Z kolei turbiny będą produkowane w innym miejscu, ale także w Polsce i to nad Morzem Bałtyckim. Hiszpańska firma Windar zainwestowała 70 mln euro w nowoczesną fabrykę do produkcji turbin w zespole portów Szczecin-Świnoujście. W tym przypadku obiekt rozpocznie swoją działalność w pierwszej połowie 2026 roku. Fabryka będzie produkowała elementy wież wiatrowych dla morskich i lądowych farm wiatrowych, a także konstrukcje fundamentów dla obu rodzajów wież oraz konstrukcje masztów lub wież stalowych.
Gwarantowany rozwój lokalny
Wróćmy jednak do gdańskiego zakładu produkcyjnego. Czy przyniesie on korzyści dla mieszkańców Trójmiasta? Zdaniem Jakuba Budzyńskiego budowa fabryki spowoduje wzrost dobrze płatnych miejsc pracy. Zakład będzie zatrudniać 500 osób.
Budowa fabryki pociągnie za sobą skokowy przyrost miejsc pracy dla dobrze wykwalifikowanych pracowników. Mowa tutaj głównie o spawaczach i innych specjalizacjach związanych z produkcją stoczniową, wielkogabarytową produkcją elementów stalowych
wymienia prezes PTMEW.
Jak podkreśla Budzyński, nowy zakład produkcyjny będzie generował również duże przychody nie tylko dla budżetu miasta Gdańsk, ale także dla całego regionu. Dodatkowo podniesie on atrakcyjność regionu jako pracodawcy. Można się więc spodziewać, że do Gdańska napłyną nowi pracownicy, nie tylko ze względu na samą fabrykę, ale także na rozwijającą się branżę morskiej energetyki wiatrowej. Kwestię pobudzenia lokalnej gospodarki podkreślała również ARP, która jest odpowiedzialna za gdańską inwestycję. Agencja podkreślała, że fabryka wież wiatrowych jest zgodna z filozofią local content, która ma na celu zwiększenie udziału polskich firm w łańcuchu dostaw dla polskich morskich farm wiatrowych.
Śmiem twierdzić, że będzie to gigantyczna inwestycja, która trwale wpisze się w krajobraz przemysłowy Trójmiasta i z pewnością zmieni go na plus
podsumowuje Jakub Budzyński.
Polski offshore wstaje z kolan
Po latach stagnacji wydaje się, że Polska jest coraz bliżej posiadania pierwszych farm wiatrowych na morzu. W czasie minionego lata rząd wydał kilka istotnych pozwoleń, które przybliżają nas do tego celu. Docelowo Polska ma wzbogacić się o co najmniej 9 nowych morskich farm wiatrowych.
Jednak jak zaznacza Budzyński w rozmowie z Radiem Gdańsk, powodzenie wszystkich tych inwestycji zależy w głównej mierze od Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Północna część Polski wciąż nie jest dostosowana do tego, aby odbierać energię pochodzącą z polskich farm offshore. A energii tej będzie bardzo dużo - według planów moc zainstalowana offshore powinna sięgnąć 4 GW już w 2025 roku.
Źródło: radiogdansk.pl, globenergia.pl