Kiedyś autobusy, teraz pompy ciepła. Nowa fabryka we Wrocławiu!

Nawet pół miliona pomp ciepła rocznie powstanie w nowej fabryce, która wczoraj (26 czerwca) została otwarta we Wrocławiu. Pompy ciepła będą wytwarzane w miejscu, gdzie kiedyś powstawały autobusy. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Szwedzka firma Aira zainaugurowała we Wrocławiu fabrykę pomp ciepła w budynku, w którym jeszcze jakiś czas temu produkowano autobusy.
  • Fabryka ma wytwarzać nawet 500 000 tysięcy pomp ciepła rocznie i umożliwić ekologiczne ogrzewanie nawet 5 milionom budynków w Europie w ciągu najbliższej dekady.
  • Fabryka tworzy nowe miejsca pracy i współgra z unijnymi celami związanymi z dekarbonizacją gospodarki.

Wrocław został wybrany na lokalizację nowej fabryki pomp ciepła przez szwedzką Grupę Aira ze względu na dobre zaplecze techniczne i wykwalifikowaną siłę roboczą. 26 czerwca odbyła się inauguracja fabryki pomp ciepła we Wrocławiu. Zakład funkcjonuje w budynku, w którym kiedyś produkowane były autobusy. Aira przejęła budynek w zeszłym roku i zaczyna produkcję ekologicznych źródeł ciepła w sercu Dolnego Śląska. 

Europejskie pompy ciepła z Polski

Otworzony w stolicy województwa dolnośląskiego zakład wytwarzania pomp ciepła ma powierzchnię 220 000 m2. Przez następne lata fabryka ma spowodować powstanie około dwóch tysięcy miejsc pracy, związanej z obsługą produkcji 500 000 pomp ciepła rocznie. Firma odpowiedzialna za powstanie fabryki przewiduje, że przez następne dziesięć lat będzie mogła wyposażyć w nowoczesne źródło ogrzewania pięć milionów europejskich domów. 

Transformacja ogrzewnictwa

Ze względu na cele klimatyczne, jakie postawiła przed sobą Unia Europejska, sposób, w jaki ogrzewane jest wiele budynków na terenie UE, musi się zmienić. Szacuje się, że nawet 130 milionów domów w Europie polega w zakresie dostarczania ciepła na kotłach wykorzystujących paliwa kopalne. Jeśli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050, to musi się zmienić. Pompy ciepła, jako rozwiązanie o bardzo dobrej efektywności energetycznej, będzie jedną z najważniejszych technologii, które umożliwią tę transformację. Oprócz redukcji dwutlenku węgla urządzenia te mają inne zalety. Dobrze dobrana do budynku pompa ciepła pracuje praktycznie bezobsługowo, zapewniając komfort techniczny i niskie rachunki za energię. Wraz z postępującą dekarbonizacją sektora energetyki, w tym ogrzewnictwa, zapotrzebowanie na pompy ciepła będzie rosnąć. Dzięki nowej fabryce urządzenia będą płynąć do europejskich domów także z Wrocławia. 

Nie tylko redukcja emisji

Pompy ciepła mają wiele zalet również, jeśli spojrzymy z innej perspektywy niż tylko pozycja użytkownika końcowego. Inteligentne urządzenia, wyposażone w odpowiednie sterowniki, mogą obciążać system elektroenergetyczny. W ramach elastyczności popytu pompy ciepła mogą włączać się w momentach, kiedy produkcja energii z OZE jest duża (a cena prądu na giełdach spada) i przeczekiwać momenty, w których podaż jest niska a cena wysoka. Pompy ciepła współpracują również owocnie z fotowoltaiką, a niektóre z nich przystosowane są nie tylko do dostarczania ciepła w zimowych miesiącach, ale też do chłodzenia budynku w cieplejszych okresach. Stają się również coraz popularniejsze w innych zastosowaniach jak sieci ciepłownicze, ogrzewanie budynków wielorodzinnych, czy wykorzystanie przemysłowe. 

Źródło: AIRA

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia