Klimat dla innowacji na targach ISH 2013

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

ish2013

W dniach 12–16 marca 2013 roku, we Frankfurcie nad Menem odbyła się kolejna edycja Targów ISH – największej międzynarodowej imprezy w branży klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania oraz instalacji wodnych i sanitarnych. Podczas targów swoje firmy i produkty prezentowało około 2.300 wystawców.

cieplo_z_lodu
W segmencie techniki energetycznej i klimatyzacyjnej przedstawione zostały ekologiczne i energooszczędne technologie: nowoczesne i innowatorskie systemy ogrzewania i klimatyzacji budynków wykorzystujące energię  odnawialną  oraz  instalacje  pozwalające  na efektywniejsze  i  niższe  zużycie  konwencjonalnych źródeł energii.

Wśród wystawców branży grzewczej znalazła się firma Viessmann – istniejący od prawie 100 lat na rynku, lider branży grzewczej. Za motto tegorocznych targów przyjęła ona słowa: „Klimat innowacji”. Zgodnie z przyjętym hasłem targi ISH stały się miejscem przedstawienia szerokiemu gronu zainteresowanych około 40 nowych rozwiązań technologicznych gotowych i bliskich wprowadzenia na światowy rynek. Prezentowane instalacje stanowią rozwiązanie grzewcze lub klimatyzacyjne zarówno  dla  domów  jednorodzinnych,  wielorodzinnych jak i lokalnych sieci ciepłowniczych czy obiektów przemysłowych. Viessmann oferuje rozwiązania grzewcze od 1kW do 116 MW mocy.


Urządzenia hybrydowe VITOCALDENS 222-F
 Vitocaldens 222-F
Ciekawą nowością wśród pomp ciepła, zaprezentowaną na tegorocznych Targach ISH, była hybrydowa pompa ciepła VITOCALDENS 222-F. Nowa pompa zapewnia bezpieczeństwo grzewcze dzięki połączeniu pompy ciepła z gazowym kotłem kondensacyjnym, a także możliwością połączenia z modułami fotowoltaicznymi. W kompaktowej obudowie znajduje się także zasobnik c.w.u o pojemności 130 l. Zaletą urządzenia jest automatyczna adaptacja punktu biwalencji. System dostosowuje wybór źródła ciepła w zależności od wstępnych ustawień użytkownika, a także temperatury zewnętrznej oraz mocy i temperatury zasilania. Użytkownik może wyregulować pompę w zależności od cen gazu i prądu lub wybrać jeden z trzech programów: ekonomiczny, ekologiczny lub komfortowy.

Cechy produktu:
•     Moce: 9 kW (pompa ciepła), 19 kW (gazowy kocioł kondensacyjny)

•     COP: do 3,7 przy A2/W35 wg EN 14511
•     Poziom ciśnienia akustycznego: 62 dB(A)
•     Pompa ciepła z inwerterem DC i elektronicznym zaworem rozprężającym
•     Gazowy kocioł kondensacyjny z wymiennikiem ciepła Inox-Radial  i modulowanym palnikiem cylindrycznym MatriX
•     Zasobnik ładowany c.w.u.130 l
•     Zintegrowane wysokoefektywne pompy
•     Funkcja menedżera energii do sterowania źródeł ciepła z automatyczną adaptacją punktu biwalencji

Mikrokogeneracja VITOTWIN 350-F
VITOTWIN 350-F
 
Spośród prezentowanych urządzeń do produkcji prądu godnym zainteresowania jest kompaktowe urządzenie mikrokogeneracyjne VITOTWIN 350-F. W obrębie wolnostojącej obudowy znajduje się silnik Stirlinga, kondensacyjny kocioł gazowy i 175 litrowy zasobnik buforowy wody grzewczej. Na pochwałę zasługuje znaczne uproszczenie regulacji wykorzystania własnego prądu poprzez łatwy w obsłudze radiowy pilot samoobsługowy lub przez ustawienie indywidualnego programu na zegarze sterującym. Prace nad obsługą zmierzają w kierunku kolejnych uproszczeń i wygody – np. przez wykorzystanie zdalnego monitorowania czy aplikacji mobilnych na smartfony.
Cechy produktu:
•     Moc agregatu mikrokogeneracyjnego z silnikiem Stirlinga: 1 kWel, 3,6 do 5,3 kWTh,
•     Moc łączna: 3,6 do 26 kW
•     Sprawność łączna: 96% (Hs) / 106% (Hi)
•     Zintegrowany zasobnik buforowy wody grzewczej: 175 l
•     Modulacja mocy w zakresie 1:3, dla przedłużenia cykli pracy silnika Stirlinga
•     Zasilanie gazem ziemnym lub płynnym
•     5 lat gwarancji na silnik Stirlinga
Pompa zeolitowa VITOSORP 200-F
moduł zeolitwy VITOSORP 200-F 
Wśród kotłów gazowych na szczególną uwagę zasługuje nowość – kombinacja gazowego kotła kondensacyjnego z zeolitową adsorpcyjną pompą ciepła w jednym urządzeniu. Vitosorp 200-F wykorzystuje zeolit jako absorbent a wodę jako czynnik roboczy. Odparowanie wody w fazie sorpcji następuje poprzez pobieranie niskotemperaturowego ciepła z otoczenia.  Desorpcja  –  czyli  suszenie zeolitu zachodzi poprzez dostarczenie  ciepła z kondensacyjnego kotła. Kocioł pokrywa zapotrzebowanie szczytowe. Sprawność dla zestawu osiąga wartość 121% (Hs)/134%(Hi). Kombinacja gazowego kotła kondensacyjnego i adsorpcyjnej pompy ciepła pozwala oszczędzić nawet do 25% gazu względem samodzielnie działającego kotła gazowego. Zaletą Pompy VITOSORP 200-F jest jej łatwy montaż i kompaktowe rozmiary urządzenia, a także brak konieczności obsługi modułu pompy ciepła.
Moduły fotowoltaiczne VITOVOLT 200
VITOVOLT 200 
Osoby  poszukujące  rozwiązań  z  wykorzystaniem  energii  ze  słońca  swoją  uwagę z pewnością skupiły na nowym module fotowoltaicznym oferowanym przez firmę Viessmann.  VITOVOLT  200  wykonany  został  ze  szczególną  dbałością  o  szczegóły. Moduł  wyposażony  w  monokrystaliczne,  wysokosprawne  ogniwa  fotowoltaiczne w eloksalowanej czarnej ramie, z dopasowanym kolorystycznie osprzętem mocującym, wyróżnia się eleganckim wzornictwem. Gustowny design i wysoka estetyka wykonania z pewnością zadowolą najbardziej wymagających konsumentów. Jednak VITOVOLT 200 to nie tylko wyszukany wygląd. Moduł osiąga sprawność 16%, a wyposażona w sześć diod obejściowych skrzynka przyłączeniowa zapobiega przegrzewaniu poszczególnych ogniw.

Decydując się na moduły VITOVOLT 200 warto zastanowić się także nad Systemem Akumulatorowym  VITOVOLT  200.  Na  powyższy  system  składają  się  Home  manager z falownikiem, bateria akumulatorów i liczniki energii pobranej i oddanej. System akumulatorowy pozwala na większe zyski z produkowanej energii przez aktywną kontrolę poboru energii. W czasie, gdy żadne urządzenie domowe nie korzysta z prądu produkowanego przez instalację, system ładuje akumulatory o pojemności 3,7 kW. Zakumulowany prąd może być wykorzystany przez np. sprzęty AGD. Gdy ładowanie dobiegnie końca, system automatycznie przesyła powstający prąd do lokalnej sieci energetycznej. Home menager na podstawie profilu obciążenia prądowego w gospodarstwie domowym  prognozuje  uzysk  fotowoltaiczny.  Cały  system komunikuje  się  przez  bluetooth a monitoring możliwy jest za pośrednictwem Internetu.
ish2013a
Opracowanie: Anna Wańska, GLOBEnergia
Dawid Pantera, Akademia Viessmann:

Targi ISH we Frankfurcie nad Menem to największa na świecie tego typu impreza w branży grzewczej. Każda z dotychczasowych edycji wnosiła nowe pomysły, wskazywała nowe kierunki. W tym roku głównym przesłaniem firmy Viessmann był „Klimat dla innowacji”, który ściśle łączy się z filozofią projektowania i produkcji urządzeń Viessmann. Na uwagę zasługują wszystkie produkty współwytwarzające energię lub wykorzystujące kilka źródeł ciepła do pracy. Ciekawym przykładem jest kocioł gazowy, którego sprawność znormalizowana wynosi >130%, a to dzięki wykorzystaniu właściwości zeolitu. Produkt stanowi większy skok w efektywności wykorzystania gazu niż przejście z kotła tradycyjnego na kondensacyjny. Bardzo ciekawie zapowiadają się gazowe kotły kondensacyjne wyposażone w silnik Stirlinga do produkcji energii elektrycznej - zastosowanie do modernizacji. Również coraz popularniejsze pompy ciepła powietrze/woda w jednej obudowie z kotłem gazowym, a więc tzw. hybrydowe pompy ciepła z inteligentnym systemem dopasowania wzajemnej pracy dla obniżenia rachunków za ogrzewanie i ograniczenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Można powiedzieć, że to technologie przyszłości, ale tak naprawdę one zostały zaprezentowane jako gotowe produkty i będę stanowiły nowy kierunek dla branży grzewczej. Chcąc, nie chcąc to jedyny rozsądny kierunek wykorzystania kurczących się zasobów naturalnych.