Kiedy temperatura w Berlinie wzrosła w ciągu ostatnich kilku tygodni do niewygodnych 37 stopni Celsjusza (rekord Fahrenheita 99) – rekord w miesiącu czerwcu – wiele osób szukało ochłody w chłodnych, klimatyzowanych biurowcach. Do Polski również nadchodzi kolejna fala upałów i zapewne zachowania będą podobne. Osoby, które nie mają jeszcze w mieszkaniach klimatyzacji będą szukały schronienia w galeriach handlowych, czy biurowcach.

Klimatyzacja to zbawienie, czy zagrożenie?

Klimatyzacja odgrywa ostatnio ogromną rolę w polepszaniu standardów i jakości życia. Jak oceniają naukowcy w Bloomberg New Energy Finanse, prawdziwa klimatyzacyjna rewolucja jeszcze się nie zaczęła.
Większość Amerykanów posiada w mieszkaniach system klimatyzacji. Około połowa chińskich gospodarstw domowych również ma to nowoczesne narzędzie, ale z 1,6 miliarda ludzi żyjących w Indiach i Indonezji, tylko 88 milionów ma do niej dostęp. szacuje Bloomberg New Energy Finance w ostatnim raporcie.

Ze względu na połączenie wzrostu liczby ludności, rosnących dochodów, spadających cen sprzętu i urbanizacji, liczba urządzeń klimatyzacyjnych zainstalowanych na całym świecie wzrośnie z około 1,6 miliarda dzisiaj do 5,6 miliarda w połowie wieku – tak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii.
To zachęcająca wiadomość dla producentów systemów chłodzenia. A ponieważ znaczna część tego wzrostu nastąpi w Azji, chińskie i japońskie firmy zdecydowanie odczują ruch w interesie. Podobnie specjaliści, którzy takie urządzenia instalują.

Klimatyzacja a zapotrzebowanie na energię

Szukając wygodnego życia i komfortowego klimatu w swoich indywidualnych domach zapominamy o jednym rażącym problemie. Jak taka moda i wzrost popytu na urządzenia klimatyzacyjne wpłynie na globalne zapotrzebowanie na energię i na klimat?

Podczas gdy cały czas w mediach, prasie, w sektorze edukacji mówi się o redukcji zapotrzebowania na energię i redukcji emisji CO2, moda na powszechnie dostępną klimatyzację może w drastycznym stopniu zwiększyć zarówno zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie, emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Nie jest trudno wyobrazić sobie błędne koło, w którym coraz częściej pojawiające się upały powodują coraz większe zapotrzebowanie na chłód, a tym samym jeszcze większe zapotrzebowanie na energię. To z kolei oznacza więcej emisji, a więc wyższe temperatury.
Ta pętla zwrotna to problem nie tylko globalny ale i lokalny. Jednostki klimatyzacyjne wydzielają ciepło na zewnątrz, pogłębiając tzw. efekt „miejskiej wyspy ciepła”, który sprawia, że miasta są cieplejsze niż na wsie.

BNEF oczekuje, że zapotrzebowanie na energię elektryczną z klimatyzacji mieszkaniowej i komercyjnej wzrośnie o ponad 140% do 2050 r. Jest to wzrost porównywalny z całkowitym zużyciem energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Klimatyzacja będzie stanowić 12,7% zapotrzebowania na energię elektryczną do połowy wieku. Obecnie, pobiera ona około 9% zapotrzebowania na energię.

Szansa i nadzieja w OZE

Duża część tego dodatkowego zapotrzebowania na energię elektryczną, spokojnie może zostać pokryta przez odnawialne źródła energii – zwłaszcza fotowoltaikę. Dlaczego? Potrzeba chłodzenia jest najwyższa w dzień, w godzinach południowych. Wtedy też generacja energii z fotowoltaiki jest najwyższa.

Trudno jednak zapewnić, że całość energii potrzebnej do chłodzenia dostarcza nam odnawialne źródła. Gdy zachodzi słońce, temperatury nie zawsze wracają do komfortowego poziomu. Dlatego wieczorem i nocą możemy liczyć głównie na wiatr, lub energię konwencjonalną.

Problem, który lepiej przemilczeć?

Można czasem odnieść wrażenie, że o klimatyzacji w budynkach nie mówi się tak, jak o ich termomodernizacji, nowościach technologicznych, efektywności energetycznej systemów grzewczych, czy o samochodach elektrycznych. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego klimatyzacja nie jest często poruszanym tematem?

Nieefektywność systemów klimatyzacji lub źle zaprojektowanych domów i biur po prostu nie jest tak atrakcyjna medialnie. Pokazując jak budować domy, jak je ocieplać i gospodarować energią, należy zwrócić uwagę na komfort cieplny nie tylko zima, ale i latem!

Aby zobaczyć, że warto mówić również o klimatyzacji, można się zainspirować rewolucją w oświetleniu!. Rewolucja LED została pobudzona przez innowacje, ale także dzięki lepszemu oznakowaniu efektywności energetycznej produktów i rezygnacji z przestarzałej technologii.
Czy coś podobnego nie powinno się stać z klimatyzacją?

Opracowano na podstawie renewableenergyworld.com

Redakcja GLOBEnergia