Klimatyzator i fotowoltaika. To się opłaca!

Klimatyzator i fotowoltaika. To się opłaca! Polacy na potęgę montują fotowoltaikę i powietrzne pompy ciepła. Jak się okazuje użytkowanie klimatyzatora

Okazuje się, że użytkowanie klimatyzatora w okresie letnim jest świetnym sposobem na zwiększenie poziomu autokonsumpcji prądu wyprodukowanego z PV. Sprawdzamy użyteczność takiego rozwiązania i na co szczególnie powinno się zwracać uwagę montując klimatyzator.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Klimatyzator i fotowoltaika. To się opłaca! Polacy na potęgę montują fotowoltaikę i powietrzne pompy ciepła. Jak się okazuje użytkowanie klimatyzatora

Podziel się

Jak wynika z analizy ekspertów TAURON, klimatyzacja może zwiększyć poziom autokonsumpcji przeciętnego gospodarstwa domowego nawet o blisko 10 procent w skali roku. Wykorzystując już 40 procent produkcji z instalacji fotowoltaicznej w znaczny sposób optymalizujemy opłacalność instalacji. W obliczu rynkowych fluktuacji inwestycja w fotowoltaikę pozwala na przynajmniej częściową redukcję kosztów za rachunek. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia gospodarstw domowych. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję. Najnowsze badania wskazują jednak, że większość wyprodukowanej energii w przydomowych instalacjach nie jest zużywana na bieżąco i wędruje do sieci. Średniorocznie zużywamy około 20 procent wyprodukowanej energii.

Podwójne korzyści z montażu klimatyzatora 

Jak widać powinniśmy korzystać z urządzeń elektrycznych w sposób przemyślany, najlepiej w czasie największej produkcji z PV. Często nie jest to jednak możliwe, gdyż piki produkcji przypadają w godzinach kiedy większość z nas pracuje poza domem. Jak więc można zagospodarować produkowany wtedy prąd? Jednym z lepszych rozwiązań okazuje się montaż pompy ciepła powietrze-powietrze, czyli popularnego klimatyzatora z funkcją grzania. To urządzenie sprawdzi się również w domach starej daty, nie wyposażonych w automatykę budynkową. Klimatyzator każdy z nas może włączyć zdalnie przez aplikację w telefonie, będąc poza domem. Ta funkcja przyda się zwłaszcza w upalne dni. Wystarczy włączyć klimatyzator w okresie największej produkcji z instalacji fotowoltaicznej, by zwiększyć autokonsumpcję i ochłodzić dom przed powrotem z pracy. 

Eksperci TAURON oszacowali faktyczne korzyści takiej instalacji. Zakładając, że gospodarstwo domowe korzysta z klimatyzatora 3,5 kW, chłodząc dom średnio przez 4 godziny dziennie w ciągu trzech upalnych miesięcy, zużyje w tym czasie około 300 kWh. Załóżmy, że produkcja z instalacji fotowoltaicznej i zużycie energii w budynku będzie oscylować w granicy 3000 kWh, takie chłodzenie budynku w czasie, kiedy energii słonecznej jest najwięcej, pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji o blisko 10 procent w skali roku! Sterując urządzeniem w odpowiedni sposób nawet całość prądu potrzebnego do jego zasilenia będzie pochodzić z fotowoltaiki.

Dodatkowo w okresach przejściowych, kiedy uruchomienie centralnego ogrzewania nie ma sensu i jest nieopłacalne, powietrzna pompa ciepła pozwoli na dogrzanie domu. Łatwa regulacja temperatury umożliwia jej dopasowanie do aktualnych potrzeb domowników. Jednocześnie zwiększy się wskaźnik autokonsumpcji.   

Prześledźmy teraz najczęściej popełniane błędy przy inwestycjach w klimatyzatory.

O tym należy pamiętać przy montażu klimatyzacji

Skąd biorą się negatywne opinie na temat klimatyzacji? Wynikają one przede wszystkim z nieumiejętnego wykorzystywania  tych systemów. Warto jednak podkreślić, że klimatyzacja, jeśli jest dobrze zamontowana i odpowiednio użytkowana, może być bezpiecznym oraz efektywnym źródłem chłodu. Aby uniknąć błędów, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.

1. Wybór klimatyzatora niskiej jakości może negatywnie wpłynąć na komfort i kwestie finansowe. Warto inwestować w wysokiej klasy urządzenia, które będą pracować wydajnie, cicho i oferować funkcje poprawiające jakość powietrza.

2. Montaż jednostki zewnętrznej w odpowiednim miejscu jest kluczowy aby uniknąć zbędnych hałasów. Podczas montażu klimatyzatorów wewnątrz warto także dbać o to, aby strumień chłodnego powietrza nie był skierowany bezpośrednio na ludzi, co może być szkodliwe dla zdrowia.

3. Nastawianie bardzo niskiej temperatury jest nieefektywne i generuje dodatkowe koszty. Optymalna temperatura w pomieszczeniach to około 23-25°C, bez względu na porę roku.

4. Używanie klimatyzacji przy otwartych oknach powoduje ich nieefektywną pracę i zwiększa zużycie energii. Podczas działania klimatyzatora należy unikać otwierania drzwi i okien.

5. Regularne serwisowanie i czyszczenie klimatyzacji jest niezbędne, aby urządzenie działało efektywnie i nie szkodziło zdrowiu. Należy także pamiętać o odprowadzaniu skroplin w odpowiedni sposób, aby uniknąć uciążliwości dla otoczenia.

Właściwe korzystanie z klimatyzacji może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa jakości powietrza i komfortu, bez szkodliwego wpływu na zdrowie i domowy budżet.

Źródło: Tauron

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia