Zaprezentowany piec Heat Way wykorzystuje mikrofale, podobnie jak kuchenka mikrofalowa, do podgrzewania wody, zapewniając w domu centralne ogrzewanie i ciepłą wodę. Kocioł o futurystycznym wyglądzie jest połączony z Internetem, sterowany za pomocą aplikacji na smartfona, działa praktycznie bez wydawanego hałasu i jest praktycznie bezobsługowy. Elektryczne kotły zastępując kotły gazowe mogłyby pomóc w ograniczeniu emisji w ogrzewnictwie o ok. 29 proc.

Kocioł mikrofalowy jest podobny do kotła gazowego pod względem rozmiaru, kosztów i efektywności. Ma być kompatybilny z istniejącymi już systemami zainstalowanymi w przypadku systemów gazowych. Woda będzie podgrzewana z pomocą energii elektrycznej a następnie rozprowadzana systemem hydraulicznym do grzejników i łazienek. Obecnie projektant realizuje budowę prototypów kotłów mikrofalowych. Produkt powinien być dostępny na rynku w 2024 r. Koszt kotła wyniesie ok. 3,5 tys. funtów (dla domu z 3-4 sypialniami).

Zakaz instalacji kotłów gazowych już za 4 lata

Wielka Brytania wprowadziła zakaz instalacji pieców gazowych od 2025 r. Wszystkie kotły gazowe w tym kraju zostaną wymienione do 2038 r. Obecnie buduje się łącznie 170 tys. domów rocznie i planuje zwiększyć tę liczbę do 300 tys. w skali roku. Jest to więc duży potencjał do implementacji już zeroemisyjnych technologii grzewczych. Brytyjski sektor budownictwa socjalnego ( w tym 1500 spółdzielni mieszkaniowych) jest również chętny do odejścia od kotłów gazowych ze względów środowiskowych, bezpieczeństwa i konserwacji.

Pompy ciepła znajdują się obecnie w centrum rządowej strategii dekarbonizacji sektora ogrzewania, a przedstawiony w zeszłym roku dziesięciopunktowy plan zielonej rewolucji przemysłowej wyszczególnia cel, jakim jest zainstalowanie 600 000 pomp ciepła rocznie do 2028 r. Innym potencjalnym rozwiązaniem jest wodór, chociaż niektórzy eksperci uważają, że dostawy niskoemisyjnego wodoru będzie ograniczone i najlepiej ukierunkowane na dekarbonizację transportu i przemysłu.

1 mld funtów na plan dekarbonizacji przemysłu

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił cel ograniczenia przemysłowych emisji CO2 o dwie trzecie w ciągu 15 lat. Ma pomóc w tym fundusz inwestycyjny o wartości ok. 1 mld funtów. Aby zmniejszyć emisję o CO2  z budynków publicznych, w tym szpitali, szkół i budynków komunalnych, przeznaczono 932 mln funtów na realizację 429 projektów w całej Anglii. Pozwoli to sfinansować niskoemisyjne systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła, oraz środki w zakresie efektywności energetycznej, takie jak izolacja i oświetlenie LED. Pompy ciepła będą także instalowane w celu ogrzewania np. budynków w sektorze przemysłu.

Politycy wskazują że ten i inne fundusze są tylko kroplą w morzu potrzeb. Brytyjska polityka Caroline Lucas powiedziała, że ​​Wielka Brytania potrzebuje co roku 40 mld funtów na  inwestycję w zieloną infrastrukturę oraz w celu stworzenia ponad mln miejsc pracy – z planem awaryjnym dotyczącym szkoleń i praktyk zawodowych.

Źródło: Heat Wayv/BusinessGreen

Redakcja GLOBEnergia