Podobno 11% Polaków wie co to prosument, a co trzeci Polak słyszał o ustawie o OZE. 

Kolejka do zapisów na mikroinstalacje OZE Fot. Jacek Henschel
 
Wczoraj w miejscowości Niemce, rozpoczęły się zapisy na instalacje fotowoltaiczne i zestawy kolektorów słonecznych do  wspomagania przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wójt Gminy Niemce poinformował, że zapisy będą trwały w dniach od 25 stycznia 2016 r. do 10 lutego 2016 r.
 
Jak widać na zdjęciu – zainteresowanie takimi systemami jest bardzo duże. Osoby na zdjęciu to zapewne właściciele lub użytkownicy budynków mieszkalnych, zameldowanych na terenie Gminy Niemce – tego wymaga regulamin zapisów. 
 
Dofinansowanie do tych projektów to 85% kosztów netto. Więc za instalację o mocy 2 kW zamiast 9.200,00PLN będzie trzeba zapłacić 2.603,00PLN. Instalacja 4 kW będzie kosztowała inwestora zamiast 18.000,00PLN jedynie 5.092,00PLN, a instalacja 5 kW – zamiast 22.400,00PLN tylko 6.337,00 PLN. 
Dofinansowanie na tym poziomie może być bardzo atrakcyjne dla przyszłych użytkowników i wbrew powszechnym opiniom – realne jest pozyskanie środków finansowych na takie inwestycje. 
 
Finansowanie inwestycji w OZE jest, wbrew licznym opiniom, niezakłócone i stabilne. Mamy do czynienia z licznymi naborami o dofinansowanie, programami wsparcia krajowego które przyczyniają się do wzrostu efektywności ekonomicznej inwestycji. Programów jest tak dużo, jak również funduszy na ich realizację, że nie obawiam się o przyszłość – z nadzieją witam 2016 r.  – komentuje plany na 2016 rok Piotr Ostrowski, Europrojekty Consulting. 
 
Jak podał w raporcie IEO, 64% badanych Polaków zainwestowałoby w instalację OZE produkującą ciepło, a 41% pytanych zainwestowało by w ekologiczne źródło energii elektrycznej. 
Statystyki te są bardzo ciekawe i pokazują jak duże jest zainteresowanie społeczeństwa nowoczesnymi sposobami produkcji energii, czy to cieplnej czy to elektrycznej. Widać, jak duży potencjał do rozwoju ma rynek OZE w Polsce.
 
Źródło: GLOBEnergia
Fot. Jacek Henschel

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus!

appstore        google play