Wspólne przedsięwzięcie E.ON oraz Equinor, czyli morska farma wiatrowa Arkona znajdująca się w niemieckiej części Morza Bałtyckiego po pełnym uruchomieniu będzie dysponowała mocą 385 megawatów. Pełna moc inwestycji pozwoli na dostarczenie energii elektrycznej dla 400 000 gospodarstw domowych w Niemczech. Pal Coldevin, szef działu rozwoju energetyki w Equinor powiedział, że Arkona jest czwartą farmą wiatrową należącą do firmy.

„Jest to kolejny ważny element naszej strategii. Firma Equinor, rozwinęła się od niedużego przedsiębiorstwa naftowo-gazowego do szerokiego koncernu energetycznego, który bazując na 40 letnim doświadczeniu stał się jednym z największych dostawców energii w Europie” – powiedział Pal Coldevin.

Projekt składa się z 60 turbin od Simens Gamesa Renewable Energy. Obecnie zainstalowano 44 z nich. Ukończenie projektu planowane przed końcem tego roku. Wartość inwestycji wynosi około 1,2 miliarda euro. Equnior, twierdzi, że jest w stanie zapewnić energię elektryczną dla ponad miliona domów w Europie, za pośrednictwem energii wiatru.

offshore

Dobra kondycja energetyki wiatrowej w Europie

W Europie energetyka wiatrowa rozwija się bardzo dynamicznie, niedawno uruchomiono największą na świecie morską farmę wiatrową. The Walney Extension, farma o mocy prawie 660 MW, o której już pisaliśmy tutaj. Według WindEurope, całkowita moc morskich farm wiatrowych w Europie wzrosła o 25 % w 2017 roku. W ubiegłym roku w Europie zainstalowano ponad 3 GW morskich farm wiatrowych, a łączna ich moc osiągnęła niemal 15,8 GW.

Źródło: cnbc.com, equinor.com