Kolejna fabryka pomp ciepła w Polsce! Viessmann zainwestuje 200 mln euro

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o planach budowy w Polsce fabryki japońskiego producenta pomp ciepła - Daikin. 14 lipca 2022 r. w Legnicy odbyła się uroczystość wkopania kamienia węgielnego pod budowę fabryki firmy Viessmann. Ile miejsc pracy zapewni nowa fabryka pomp ciepła? W której z nowych fabryk pracę znajdzie więcej osób?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

30 jubileusz firmy Viessmann w Polsce

Viessmann to rodzinna firma tworząca innowacyjne produktów zakresie energetyki i ogrzewnictwa. Na uroczystości wkopania kamienia węgielnego pod budowę fabryki firmy Viessmann obecny był m.in. premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że firma Viessmann jest obecna w Polsce już od dziesięcioleci. Ten niemiecki producent urządzeń grzewczych funkcjonuje na polskim rynku już od 30 lat. Viessmann chce rozwinąć produkcję pomp ciepła w Polsce uruchamiając nową fabrykę, która według informacji PAP docelowo ma stworzyć 3 tys. nowych miejsc pracy. Dla porównania fabryka firmy Daikin, o której pisaliśmy TUTAJ, do produkcji pomp ciepła zatrudni 1000 osób.

Do ostatnich wydarzeń - zapowiedzi budowy fabryki firmy Daikin w Ksawerowie i fabryki Viessmann w Legnicy, odniósł się na Twitterze Paweł Lachman z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Paweł Lachman zaznacza, że razem z inwestycją Toshiba-Carier, w 2025 roku może być to ponad 500 tys. pomp ciepła produkowanych w Polsce.

Paweł Lachman podkreślił potrzebę wprowadzenia planu działań służącemu rozwojowi polskich producentów urządzeń grzewczych.

"Może nie będzie miliona samochodów elektrycznych w Polsce w 2025, ale bardzo realne jest to, że będzie się tu produkować pół miliona pomp ciepła od 2025 roku. Ważne aby polscy producenci załapali się na ten odjeżdżający pociąg jak najszybciej. - dodaje Paweł Lachman.

Rachunki Polaków za energię będą mogły być niższe

Na uroczystości w Legnicy szef rządu ocenił, że odpowiedzią na politykę Rosji jest więcej innowacyjnych, ekologicznych i energooszczędnych inwestycji. Premier podkreślił, że dzięki produktom wytwarzanym w nowej fabryce rachunki Polaków za energię będą mogły być niższe. Pompy ciepła są ekologiczną alternatywą do źródeł ciepła na paliwa kopalne. Koszty ogrzewania pompą ciepła, a zwłaszcza przy obecnych cenach węgla, gazu i pelletu należą do najniższych ze wszystkich źródeł ciepła.

Polska - centrum rozwoju pomp ciepła

Według Mateusza Morawieckiego Polska staje się centrum rozwoju pomp ciepła.

“Dziś coraz częściej ekologiczne równa się ekonomiczne, czyli to, co sprzyja środowisku naturalnemu, jednocześnie prowadzi do zmniejszenia rachunków za prąd, rachunków za energię i właśnie temu będzie służyć ta fabryka.” - powiedział premier Morawiecki.

Premier podkreślił również zaangażowanie strony rządowej we współpracę z inwestorami. 

“Rząd zrobi wszystko, aby przyciągać inwestorów, którzy będą tworzyć nowe miejsca pracy i żeby Polska gospodarka rozwijała się w sposób zrównoważony.” - dodaje Premier Mateusz Morawiecki.

Budowa fabryki w Legnicy to kolejny projekt światowego lidera systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych realizowany w regionie. 

“W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie największa inwestycja w historii grupy Viessmann.” - komentuje Marszałek Elżbieta Witek w liście skierowanym do uczestników uroczystości w Legnicy.

Marszałek sejmu zaznaczyła, że nowy zakład poza nowymi miejscami pracy, da szansę na szybsze tempo rozwoju procesów gospodarczych i technologicznych w naszym kraju. Zdaniem Elżbiety Witek jest to także sygnał, że zwiększa się atrakcyjność inwestycyjna Polski i Dolnego Śląska co może oznaczać dla naszego kraju wymierne ekonomiczne korzyści.

Uroczyste położenie kamienia węgielnego z udziałem polskiego premiera.Źródło: www.viessmann.family/de.
Uroczyste położenie kamienia węgielnego z udziałem polskiego premiera.
Źródło: www.viessmann.family/de.

Nowe standardy w zakresie automatyzacji i zrównoważonego rozwoju

Kwota inwestycji w Legnicy opiewa na 200 mln euro, co przy obecnym kursie stanowi prawie miliard złotych. Wysokowydajne pompy ciepła oparte na naturalnych czynnikach chłodniczych będą produkowane w nowym budynku o powierzchni 50 tys. m2. Zgodnie z komunikatami firmy Viessmann, budynek oraz technologie, które zostaną w nim wykorzystane wyznaczą nowe standardy w zakresie automatyzacji i zrównoważonego rozwoju. Zakończenie budowy planowane jest na 2023 r. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez spółkę, w nowym obiekcie zatrudnienie znajdzie w przyszłości 1700 osób.

Viessmann w Polsce

Polska odgrywa dla firmy Viessmann kluczową rolę. W Polsce w spółce Viessmann zatrudnionych jest 2000 osób. Największy dział firmy Viessmann - Climate Solutions , zatrudnia w Polsce już 1500 osób. Kolejne 150 miejsc pracy zostanie dodane w 2023 roku, gdy drugi dział firmy Viessmann - Refrigeration Solutions, otworzy swoją planowaną lokalizację.

Firma Viessmann jest obecna w Legnicy od ponad 20 lat. Produkuje tam komponenty i produkty do swoich systemów, zwłaszcza pompy ciepła. Według Viessmann, dobre doświadczenia, które zostały tam zdobyte w ciągu dwóch dekad były powodem, dla którego podczas poszukiwania lokalizacji dla nowego centrum logistycznego podjęto decyzję o rozbudowie i częściowej przebudowie istniejących obiektów.

Źródło: PAP, Viessmann.

Zdjęcie główne: www.viessmann.family/de.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia