Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokuratura Regionalna w Lublinie wspólnie z Zarządem w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej.

Członkowie zidentyfikowanej, zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT w związku z fikcyjnym obrotem panelami fotowoltaicznymi.

Na dzień dzisiejszy zatrzymano 10 osób, którzy tworzyli celowo podmioty gospodarcze zarówno krajowe jak i zagraniczne. Prokuratura w komunikacie podaje, że nie wyklucza się dalszych zatrzymań w tej sprawie, a śledztwo ma charakter rozwojowy.

Łańcuch polskich, czeskich i słowackich firm

Podmioty te prowadziły nielegalny obrót modułami fotowoltaicznymi z innymi, faktycznie funkcjonującymi na rynku przedsiębiorstwami. Wystawiano fikcyjne faktury i realizowane przelewy bankowe pozorując rzekomą sprzedaż modułów. Łańcuch nielegalnych obrotów obejmował firmy w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Na podstawie fikcyjnych faktur ubiegali się o bezpodstawny zwrot podatku VAT. Takie działania grupy trwały 7 lat w latach 2010 – 2017.

Prokuratura krajowa szacuje, że na przestępczej działalności grupy Skarb Państwa mógł stracić nawet 30 milionów złotych. W trakcie prowadzonych czynności śledztwa zabezpieczono liczne przedmioty służące do popełnienia przestępstwa lub mające służyć za dowód w sprawie m.in. w postaci dokumentacji, nośniki elektroniczne oraz dwie jednostki broni palnej.

10 osób w poważnymi zarzutami

W toku śledztwa prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Lublinie zatrzymanym zostaną przedstawione zarzuty:
– udziału w zorganizowanej grupie przestępczej,
– poświadczania nieprawdy
– przestępstw skarbowych polegających na wyłudzeniu nienależnego podatku VAT.

To już kolejny taki przypadek

O nielegalnym obrocie modułami pisaliśmy dla Państwa już kilkakrotnie. Przypomnijmy, że pod koniec lutego 2017 roku CBŚP z Lublina zatrzymało 13 osób w sprawie wyłudzenia VAT na wielką skalę. Zabezpieczono wtedy podobnie jak w przypadku o którym piszemy dzisiaj: broń i panele fotowoltaiczne. Szacowano wtedy, że Skarb Państwa na działalności przestępców stracił co najmniej 5 mln złotych.

W marcu br. Centralne Biuro Śledcze Policji, Policjanci CBŚP dokonało zatrzymania 21 osób. Szacowano wtedy, że grupa mogła wyłudzić ponad 200 mln zł podatku VAT. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli majątek o wartości ponad 141 milionów złotych. W tej sprawie łącznie brało udział 89 podejrzanych.

Dlaczego moduły fotowoltaiczne są przedmiotem przestępstw vatowskich?

Niecałe dwa miesiące po ujawnieniu w lutym 2017 roku przestępstw vatowskich na obrocie modułami PV, ciekawego wywiadu udzielił do Gazety Policyjnej Adam Cieślak, zastępca komendanta CBŚP. Mówił wtedy, że skończyła się era oszustw przy obrocie stalą żebrowaną. Obecnie, przyszła moda na kawę, złoto, ogniwa fotowoltaiczne, elektronikę, tworzywa sztuczne, zegarki, pojazdy i paliwo. To właśnie przedmioty, które są najczęściej wykorzystywane do wyłudzenia zwrotu podatku VAT.

Wyliczał wtedy, że w 2016 roku CBŚP prowadziło blisko 800 spraw dotyczących przestępstw ekonomicznych. Prawie 60 procent z nich to sprawy podatkowe, w których pokrzywdzonym jest Skarb Państwa, ponieważ dotyczyły one oszustw z wykorzystaniem podatków pośrednich, takich jak VAT i akcyza.

Źródło: Prokuratura Krajowa GLOBEnergia,

Redakcja GLOBEnergia