Kolejne 25 MW w fotowoltaice! Farma PV Gryf ukończona
Ukończono budowę farmy fotowoltaicznej PV Gryf na zamówienie firmy Energa Wytwarzanie, należącej do Grupy ORLEN. Instalacja znajduje się w gminie Przykona, w województwie wielkopolskim, i została już uruchomiona. Całkowita zainstalowana moc farmy fotowoltaicznej wynosi 25 MW. Realizatorem inwestycji w farmę fotowoltaiczną była spółka Electrum z Białegostoku.

Podziel się
Budowa farmy PV Gryf w gminie Przykona rozpoczęła się w styczniu 2021 roku. Na wiosnę tego samego roku obiekt został podłączony do sieci energetycznej, a właściciel otrzymał pozwolenie na jego użytkowanie. Całkowita moc farmy fotowoltaicznej wynosi około 25 MW, a przewidywana roczna produkcja energii elektrycznej farmy będzie odpowiadać konsumpcji około 10 tysięcy gospodarstw domowych.
Projekt farmy fotowoltaicznej PV Gryf postawił przed nami liczne wyzwania. Budowa linii kablowej na potrzeby wyprowadzenia mocy musiała powstać wzdłuż istniejącej linii SN. Prace prowadziliśmy przy czynnych obiektach RSN Przykona i RSN Żuki, co wymagało odpowiedniej koordynacji działań pomiędzy kilkoma podmiotami, zaangażowanymi w inwestycję. Dodatkowo farma zlokalizowana jest na wymagających terenach pokopalnianych. Zespół Electrum poradził sobie jednak wzorowo, co dobitnie świadczy o naszej skuteczności, nawet w obliczu mało sprzyjających warunków technicznych dla realizacji projektu
mówi Tomasz Taff, dyrektor handlowy Electrum Concreo.
Szczegóły budowy farmy PV Gryf
Electrum Concreo, będąca deweloperem z Grupy Electrum, odpowiedzialna była za kompleksowe wykonanie farmy PV Gryf na powierzchni około 32 ha. Zakres prac obejmował także przygotowanie dokumentacji projektowej, w tym projektu budowlanego zamiennego oraz projektów wykonawczych.
W ramach inwestycji w farmę fotowoltaiczną, firma Electrum Concreo dostarczyła i zainstalowała ponad 46 000 paneli fotowoltaicznych, 107 falowników i 12 stacji transformatorowych. Prace obejmowały także instalację Systemów CCTV i SSWiN (Systemu Sygnalizacji Włamania i Napadu), budowę dróg wewnętrznych i placów manewrowych o łącznej powierzchni 6 tys. mkw., oraz budowę linii SN (średniego napięcia) o długości ponad 11 km. Dodatkowo, w obiekcie został zainstalowany autorski system EMACS, który łączy zalety klasycznego systemu SCADA oraz systemów do analizy biznesowej, umożliwiając integrację, przetwarzanie i prezentację danych z wielu źródeł informacji na jednej spójnej platformie.
Źródło: Electrum.
Warto zaznaczyć, że elektrownia fotowoltaiczna PV Gryf należy do spółki Energa z Grupy ORLEN i została zlokalizowana na terenie byłej kopalni węgla brunatnego Adamów. Dzięki `temu projektowi możliwe było wykorzystanie istniejącej infrastruktury przesyłowej i przekształcenie nieużywanego przemysłowego terenu na teren do generacji energii poprzez odnawialne źródła energii.
Zaznaczmy jednak, że tak budowa tak dużych instalacji nie będzie już możliwa od 2026 r. O nowych zasadach dla fotowoltaiki na gruncie wspominaliśmy w materiale Planowanie przestrzenne uderzy w fotowoltaikę? Pytamy eksperta!
Źródło: Electrum.