Park wiatrowy Nowy Staw w okolicach Gdańska pracuje od 2013 r.  Moc zainstalowana, na dzień dzisiejszy to 45 MW. Do końca 2015r. stanie tam 12 nowych turbin, każda o mocy 2 MW, dzięki czemu moc zainstalowana farmy wiatrowej osiągnie 73 MW. 

 
Turbiny dostarczy firma Senvion. Będą miały 150 metrów wysokości i wirniki o średnicy 100m. Pierwsze prace już ruszają – drogi, posadowienia żurawi. Wylanie fundamentów zaplanowano na drugi kwartał 2015r. Instalacja turbin wiatrowych ma się rozpocząć już na początku lata. Następnie, będą one kolejno oddawane do użytku. Nowe wiatraki zostaną połączone z siecią elektroenergetyczną z wykorzystaniem istniejących linii wysokiego napięcia wchodzących do stacji wysokiego napięcia w Malborku.
 
„Nowy Staw doskonale sprawdził się jako lokalizacja dla elektrowni wiatrowych. W ubiegłym roku zainstalowane tam turbiny wytworzyły ponad 120.000 MWh energii elektrycznej, co oznacza przekroczenie wartości przez nas planowanych. Pod koniec roku jedna z największych farm wiatrowych w Polsce będzie produkować zieloną energię elektryczną wystarczająca do zasilenia  94.000 gospodarstw domowych” – powiedział Robert Macias, Członek Zarządu RWE Renewables Polska. 
 
Turbiny zainstalowane w Nowym Stawie będą miały około 150 metrów wysokości oraz wirniki o średnicy 100 metrów. Rozpoczynają się pierwsze prace budowlane realizowane w ramach projektu, takie jak budowa dróg. Wkrótce powstaną miejsca posadowienia żurawi. Wylanie fundamentów zaplanowano na drugi kwartał 2015 roku, wtedy też, równolegle rozpocznie się montaż kabli. Instalacja turbin wiatrowych ma się rozpocząć już na początku lata. Następnie, będą one kolejno oddawane do użytku. Nowe wiatraki zostaną połączone z siecią elektroenergetyczną z wykorzystaniem istniejących linii wysokiego napięcia wchodzących do stacji wysokiego napięcia w Malborku.
 
Źródło: RWE Renewables Polska