Budowa farm wiatrowych na Bałtyku może być jedną z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu energetycznego. Wyliczenia ekspertów pokazują, że budowa morskich farm wiatrowych o mocy 6 gigawatów do 2030 roku, a nawet 12 gigawatów do 2040 roku, może stworzyć 60-70 tysięcy miejsc pracy w całym kraju. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej przyczyni się również dywersyfikacji krajowej struktury źródeł wytwarzania energii, podniesienia bezpieczeństwa dostaw energii, równocześnie obniżając emisje dwutlenku węgla.

Budowa morskich farm wiatrowych to także inwestycje warte miliardy złotych, do zrealizowania których potrzebny jest odpowiedni port oraz rozległe zaplecze przemysłowo-usługowe na lądzie. Potrzebni są także partnerzy, których wsparcie pobudzi rozwój polskiego offshore.

Firma Hitachi ABB Power Grids Partnerem Współpracującym w ramach offshore

Firma Hitachi ABB Power Grids przystąpiła do realizacji postanowień listu intencyjnego, na mocy którego we współpracy z przedstawicielami polskiego rządu, wesprze działania stymulujące wzrost sektora offshore wind w Polsce, jako partner współpracujący.

Jak powiedział Ireneusz Zyska, sygnatariusz listu i Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, resort spodziewa się, że morska energetyka wiatrowa stanie się istotnym elementem polskiego miksu energetycznego. W najbliższym czasie, w ramach grup roboczych, ruszą prace nad opracowaniem porozumienia sektorowego, które pomoże rozwijać sektor morskiej energetyki wiatrowej w taki sposób, aby zwiększyć stabilizację wytwarzania energii i osiągnąć długotrwałe korzyści gospodarcze.

Cieszymy się, że mamy wsparcie ze strony firmy Hitachi ABB Power Grids, która wnosi bogatą wiedzę i doświadczenie. – powiedział Ireneusz Zyska

Wsparcie dla polskiego offshore

Inicjatywa jest wzorowana na rozwiązaniu brytyjskim. Jej zadaniem będzi połączenie rządu, inwestorów, operatorów farm wiatrowych oraz podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla branży offshore.

Udział Hitachi ABB Power Grids w inicjatywie będzie polegał na uczestniczeniu w cyklicznych spotkaniach roboczych sygnatariuszy listu intencyjnego, współpracy przy opracowaniu raportu diagnozującego obecną sytuację oraz potencjał krajowego łańcucha dostaw w obszarze offshore wind, zapewnieniu wkładu technologicznego, a także realizacji działań na rzecz wymiany wiedzy i doświadczeń.

Jak powiedział Paweł Łojszczyk, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Hitachi ABB Power Grids w Polsce, w polskich centrach produkcyjnych i inżynieryjnych firmy są rozwijane nowoczesne rozwiązania dla lądowych i morskich farm wiatrowych, w tym systemy sterowania oraz transformatory. Centrum badawczo-rozwojowe wspiera inne fabryki firmy zlokalizowane na całym świecie, które dostarczają najnowocześniejszą technologię dla segmentu energetyki wiatrowej.

Jestem przekonany, że nasze lokalne kompetencje i innowacyjne rozwiązania odegrają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości zrównoważonej energetyki w Polsce – powiedział Paweł Łojszczyk

Rozwój energetyki morskiej na Bałtyku jest szansą do dywersyfikacji źródeł energii oraz dla rodzimej gospodarki, która zostanie zasilona kolejną porcją czystej energii. Morska energetyka wiatrowa może się również przyczynić do odbudowy po koronakryzysie.

Źródło: hitachiabb-powergrids.com

Redakcja GLOBEnergia