W social mediach pojawiło się zdjęcie kościoła Parafii św. Maksymiliana Kolbego we wsi Łubiana na Pomorzu. O ile widok obiektów sakralnych nie jest obcy w Polsce, to tym razem na dachu zauważono zamontowane instalacje fotowoltaiczne w kształcie trzech krzyży. Zdjęcie okazało się hitem internetu. Pojawiły się fale pozytywnych komentarzy, ale i krytyki, głównie w kontekście obrażania uczuć religijnych.

Jak donoszą media, proboszcz Ks. Mieczysław Gajewski poprosił biskupa o zgodę na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Powodem decyzji była chęć zmniejszenia rachunków za energię elektryczną. Władze diecezji zgodziły się, ale tylko pod jednym warunkiem – instalacja musiała być zainstalowana w kształcie krzyża.

Zdjęcie: Kamil Pek/Sołectwo Łubiana

Nie jest znana moc instalacji, koszty oraz ile energii produkuje instalacja. W marcu rozpoczęto montaż urządzenia. W ramach ogłoszeń parafialnych z 2 maja 2021 r. Ks. Gajewski zwrócił się do parafian z informacją, że w ramach ofiary pieniądze można przeznaczyć na pokrycie kosztów instalacji modułów fotowoltaicznych: “Na konto można także wpłacać ofiary na rzecz parafii w dopisku na który cel je deklarujemy np. na cele kultu religijnego – na pokrycie kosztów instalacji fotowoltaicznej. Wpłacone kwoty mogą być odpisane od rocznego podatku” – czytamy w komunikacie. Podobna informacja pojawiła się także w kwietniu br. W tym samym miesiącu była także organizowana kolekta na potrzeby parafii tj. na spłatę instalacji fotowoltaicznej.

Nie jest to jedyna “ekoinicjatywa” w parafii. 26 marca 2021 r. przy kościele została zorganizowana zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przez firmę Green Office. Firma ta ze sprzedaży odzyskanych elementów wspiera polskich misjonarzy.

Budynki sakralne z instalacjami fotowoltaicznymi

Nie jest to jedyna w Polsce instalacja fotowoltaiczna w kształcie krzyża. Na ścianie kościoła w Pleszewie (woj. wielkopolskie) zamontowano 12-metrowy krzyż stworzony z paneli fotowoltaicznych o mocy 5,2 kW. W ten sposób Ks. Krzysztof Guziałek chciał zadbać o przyrodę oraz o finanse parafii.

Elektrownia słoneczna zamontowana jest także na dachu kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie, która funkcjonuje od 1 kwietnia 2011 r. Był to pierwszy obiekt sakralny w Polsce, który zamontował fotowoltaikę na dachu. Zainstalowano 312 modułów fotowoltaicznych o mocy 71,76 kW. Nie są zamontowanej w kształcie krzyża, ale od wielu lat dostarczają energię na rzecz kościoła. Parafia informuje na stronie, że wartość inwestycji wyniosła 1 134 988,41 zł. Udało się pozyskać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego kościół otrzymał 283 tys. zł dotacji oraz 536 tys. zł pożyczki na preferencyjnych warunkach i w połowie umarzalnej. Energia wykorzystywana jest na rzecz zarówno oświetlenia, jak i ogrzewania. W kościele zamontowano ogrzewanie elektryczne posadzkowe i podgrzewane siedzenia ławek.

Panele fotowoltaiczne można dostrzec także na dachu Parafii Bogurodzicy Dziewicy Matki Kościoła na Jarotach w Olsztynie. W sierpniu 2020 r. na dachu i południowej ścianie kościoła zamontowane zostały 154 moduły PV o łącznej mocy 50 kWp. Kościół przeznacza energię elektryczną do zasilania pompy ciepła, ale również oświetlenia czy klimatyzacji. Media informowały w 2020 r. że prace montażowe rozpoczęły się także w kościele Parafii Miłosierdzia Bożego na Nagórkach w Olsztynie.

Źródło: Twitter/Sołectwo Lubiana/NaTemat.pl/Olsztyn.com

Redakcja GLOBEnergia