Kolejne gminy uzyskują dofinansowania do OZE

Zwiększenie efektywności energetycznej budynków i wykorzystanie OZE to jedne z najbardziej efektywnych metod walki ze smogiem. Co jakiś czas kolejne polskie gminy uzyskują programy dofinansowania do inwestycji związanych ze zwiększeniem ekologiczności. Jedną z nich jest Radzionków.

Miasto planuje przeprowadzenie projektu związanego z odnawialnymi źródłami energii. Dla mieszkańców oznacza to dofinansowania do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, powietrznych pomp ciepła oraz kotłów na biomasę.

Dofinansowanie na pompy ciepła obejmuje zarówno te do c.w.u, jak i centralnego ogrzewania.

Jak czytamy w regulaminie naboru zgłoszeń, z dofinansowania mogą skorzystać osoby zamieszkałe na terenie gminy Radzionków, które posiadają prawo do dysponowania nieruchomością (działką wraz z zamieszkanym budynkiem jednorodzinnym), położoną na terenie Radzionkowa. Celem projektu jest poprawa jakości powietrza, w tym ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz pyłu zawieszonego poprzez zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Planowany termin realizacji to lata 2018-2020. Warunkiem złożenia przez Gminę wniosku o dofinansowanie jest zebranie deklaracji montażu 300 instalacji.

Chętnych raczej nie zabraknie. Podobne programy cieszą się dużą popularnością w skali całego kraju, a Polacy chętnie korzystają w możliwości wymiany kopciuchów na ekologiczne źródła energii.

W ramach projektu przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne 22 i 26 lutego.

Nabór wniosków potrwa od 19 lutego do 5 marca 2018 roku.

Radzionków nie jest jedyną gminą, która w ostatnim czasie uzyskała dofinansowanie na zwiększenie efektywności energetycznej. Ciekawy projekt przeprowadzono też w Pilawie, gdzie przy wykorzystaniu unijnych środków przeprowadzono kompleksową termodernizację trzech szkół i remizy strażackiej.

Projekt obejmuje ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie stropów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, budowa nowego źródła ciepła na potrzeby c.o. i c.w.u. (pompa ciepła) wraz z wymianą instalacji grzewczej oraz modernizację oświetlenia.

W budowie wykorzystano absorpcyjną pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną. Ma ona zapewnić prąd zarówno do pracy pompy ciepła, jak i do dyspozycji szkoły (oświetlenie, urządzenia multimedialne itd.).

Oba projekty przyczynią się do poprawienia stanu środowiska przyrodniczego oraz jakości powietrza na terenie gmin, w których zostały przeprowadzone.

Źródło: radzionkow.pl

Redakcja GLOBEnergia