Kolejne wyłączenia fotowoltaiki!

pse fotowoltaiki

Po raz kolejny w tym miesiącu wystąpiła nadpodaż mocy w systemie elektroenergetycznym. To spowodowało wyłączenia fotowoltaiki.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

pse fotowoltaiki

Podziel się

W tym roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) już kilkakrotnie musiały interweniować z powodu nadmiaru mocy w systemie, podejmując działania nierynkowe w celu przekierowania pracy jednostek PV. Wczoraj, czyli 11 kwietnia, spółka ponownie zarządziła ograniczenie działania źródeł energii słonecznej o dużej łącznej mocy. Tego dnia od o godzinie 11:00 odnawialne źródła energii odpowiadały za 70% energii elektrycznej w sieci!

Źródło: energy.instrat.pl

W Polsce zauważalnie częściej dochodzi do ograniczania mocy elektrowni fotowoltaicznych. Po niedawnych ograniczeniach w okresie świątecznym, kiedy Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przez trzy dni z rzędu ograniczały pracę elektrowni PV, kolejne działania miały miejsce w niedzielę, czyli 7 kwietnia.

W dniu 11 kwietnia PSE ponownie podjęły decyzję o ograniczeniu pracy źródeł energii słonecznej ze względu na nadwyżkę mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE). Ograniczenia dotknęły dużej mocy elektrowni fotowoltaicznych, jednak nie osiągnęły rekordowego poziomu z niedzieli 7 kwietnia. Co więcej, wówczas wyłączono również farmy wiatrowe. W miniony czwartek PSE wydało polecenie nierynkowego redysponowania elektrowni fotowoltaicznych przyłączonych do sieci wysokiego i średniego napięcia na poziomie:

  • 1587 MW w godz. 12.00-13.00,
  • 1803 MW w godz. 13.00-14.00,
  • 1298 MW w godz. 14.00-15.00,
  • 672 MW w godz. 15.00-16.00.

Ceny energii – czy spadły poniżej zera?

Co z cenami energii? Zbliżyły się do zera, a minimum przypadło na godzinę 12:00. Koło południa wysokość notowań na rynku dnia następnego miała poziom ok. 100 złotych. Średnia cena z całego dnia wyniosła około 320 zł/MWh. 

Źródło: energy.instrat.pl

Czy dzisiaj (12 kwietnia) grozi nam podobna sytuacja? Wszystko wskazuje na to, że nie. Moc fotowoltaiki w systemie o godzinie 10:00 była mniejsza aż o 3 GW niż wczoraj. Mniejsza jest także generacja z farm wiatrowych. Można więc prognozować, że dzisiaj taka sytuacja nie wystąpi. Po raz kolejny jednak zostało udowodniono, że polski system elektroenergetyczny nie jest przystosowany do źródeł energii o zmiennej generacji. 

Źródło: PSE.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia