W lutym ubiegłego roku rozbito zorganizowaną grupę przestępczą, która trudniła się w niezgodnym z prawem obrocie panelami fotowoltaicznymi na terenie naszego kraju. 24 lutego 2017 roku zatrzymano 13 osób w sprawie wyłudzenia VAT na wielką skalę. Zabezpieczono wtedy broń i panele fotowoltaiczne. Według podanych wtedy informacji, Skarb Państwa na działalności przestępców stracił co najmniej 5 mln złotych.

Dzisiaj, również informujemy o zatrzymaniu podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT w związku z obrotem bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi. Tyle tylko, że skala działania jest dużo większa niż rok temu!

Jak informuje Centralne Biuro Śledcze Policji, Policjanci CBŚP zatrzymali 21 osób. Szacuje się, że grupa mogła wyłudzić ponad 200 mln zł podatku VAT. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli majątek o wartości ponad 141 milionów złotych. W tej sprawie łącznie występuje 89 podejrzanych. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Zorganizowana grupa przestępcza była rozpracowywana od ponad roku

Funkcjonariusze z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą od ponad roku. Z ich ustaleń wynika, że jej członkowie zajmowali się fikcyjną działalnością gospodarczą, by wyłudzić nienależny zwrot podatku VAT. Terenem działania grupy były podmioty gospodarcze zarejestrowane w różnych częściach kraju, ale także firmy ze Słowacji i Czech. Przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. „słupy”, obrót „pustymi fakturami”, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie pieniędzy.

wyłudzenia VAT, CBŚP

Źródło: CBŚP

Wyłudzili 200 milionów złotych

Policjanci CBŚP ustalili, że członkowie grupy w trakcie prowadzonej działalności, poprzez kolejne podmioty gospodarcze kreowali fikcyjne zdarzenia gospodarcze, które w konsekwencji prowadziły do wyłudzania podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów. Funkcjonariusze wyliczyli, że kwota wyłudzonego podatku VAT może wynosić nawet 200 milionów złotych.

Zarzuty usłyszało 21 osób

Śledczy pracując nad tą sprawą ustalili tożsamość osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mając takie informacje policjanci skrupulatnie przygotowali się do przeprowadzenia akcji. Jednocześnie weszli do kilkunastu miejsc w 7 województwach i zatrzymali 21 osób.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. W trakcie realizacji zabezpieczono na poczet przyszłych kar nieruchomości należące do podejrzanych warte 92 miliony złotych.

Jak podsumowuje CBŚP – do tej pory, w tej sprawie występuje 89 podejrzanych, w tym 60 członków zorganizowanej grupy przestępczej. 25 osób zostało tymczasowo aresztowanych. W sumie, w tym śledztwie funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar, majątek o wartości ponad 141 milionów złotych.

Źródło: CBŚP

Redakcja GLOBEnergia