Mniej znaczy lepiej?

Seria falowników Hypontech HPT została stworzona z myślą o instalacjach dla domów jednorodzinnych i małych firm. Aluminiowy odlew korpusu falownika oraz optymalizacja układów przetwarzania mocy w dużej mierze przełożyła się na zmniejszenie rozmiarów całego urządzenia i podniesienie jego sprawności.. Dodatkowo falownik jest całkiem lekki – waży zaledwie 14 kg. Niewielkie gabaryty ze względu na zastosowane materiały i budowę mają swoje uzasadnienie, więc można dać spory plus..

Co zyskuje użytkownik?

Dla użytkowników ważną cechą z pewnością będzie bardzo cicha praca urządzenia. Poziom generowanego hałasu plasuje się na poziomie 20 dB, co odpowiada rozmowie szeptem. Taki wynik udało się uzyskać dzięki pasywnemu chłodzeniu Dlatego też bez problemu może być instalowany nawet w pomieszczeniach codziennego użytku. Brak wyjących wentylatorów to aktualny trend rynkowy, obserwowany u wielu czołowych dostawców.

Na uwagę zasługuje fakt, że producent nie zrezygnował z wyświetlacza LCD co dla oszczędności robi obecnie wielu producentów. Użytkownik poprzez jedno lub dwa przyciśnięcia przycisków ma dostęp do podstawowych informacji o pracy urządzenia, np. ilości produkowanej energii. Taką funkcjonalność docenią nie tylko użytkownicy nie rozstający się z smartfonem ani na chwilę.
Do dyspozycji jest również funkcjonalna platforma HiPortal oraz aplikacja, służące do monitoringu pracy falownika. Zarówno platforma, jak i aplikacja dostępne są w polskiej wersji językowej.


Na polskim rynku w pierwszej kolejności dostępne będą falowniki trójfazowe, przeznaczone do instalacji podłączonych do sieci, o mocach: 3, 4, 5, 6, 8 oraz 10 kW. Urządzenia są już dostępne u dystrybutorów oraz instalatorów.

Wnętrze falownika charakteryzuje się ergonomicznym i przejrzystym projektem. Na uwagę zasługuje przeniesienie dławików poza płytę PCBA co z pewnością poprawia rozkład i ciepła wewnątrz urządzenia.


Falownik standardowo wyposażony jest w dwa układy MPPt pracujące w szerokim zakresie 150 – 800 V dając dużą elastyczność w konfiguracji. W zakresie prądowym każdy MPPT może przyjąć 12,5 A prądu roboczego oraz 15,6 A prądu zwarciowego pozwala to na bezproblemową obsługę nowoczesnych modułów budowanych w oparciu o ogniwa M6.

Monitoring odbywa się za pomocą zewnętrznego dongla WiFi który jest dołączony w zestawie. Podobne rozwiązanie jest znane z wielu innych modeli falownika.

Falownik jest objęty 10 letnią gwarancją producenta na rynku europejskim mimo iż na innych rynkach oferuje w standardzie 5 letnią gwarancję. Podobną polityką ma wielu producentów także Huawei wydłużał w tym roku gwarancję z 5 na 10 lat na rynkach UE chcąc tym podkreślić wiarę w wysoką jakość swoich produktów

To może się nie podobać instalatorom.

Charakterystycznym elementem przyłączeniowym, zastosowanym w tym urządzeniu, jest wtyczka o budowie rodem z falowników SMA. To typowo niemieckie rozwiązanie, z jednej strony zapewnia wysoką jakość połączenia elektrycznego, ale nie jest tak szybkie w połączeniu jak w falownikach chińskich producentów. Solidniej, ale wolniej. Coś za coś.

Co dalej?

W Polsce szacuje się docelową wielkość rynku na milion instalacji prosumenckich. Dziś jesteśmy w jednej czwartej docelowego rynku, zobaczymy jak poradzi siebie Hypontech.

Solgen

Twój Prąd ze Słońca