Kolejny projekt HVDC w elektrowni morskiej w Kanadzie!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

32849221

9 lipca 2014 w Zurychu firma ABB podpisała kontrakt o wartości około 400.000.000 dolarów z NSP Maritime Link Inc (spółka zależna Emera Inc).

Kontrakt dotyczy dostarczenia linii wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Jest to pierwsza linia elektryczna łącząca Nową Fundlandię z północnoamerykańską siecią energetyczną. Zamówienie zostało zaksięgowane w drugim kwartale 2014 roku. Projekt, o którym mowa dotyczy 500 MW linii wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC), która umożliwi transport czystej, odnawialnej energii elektrycznej wytworzonej w Nowej Fundlandii i Labradorze do sieci w Ameryce Północnej, w Nowej Szkocji. Stabilizujące cechy najnowszego rozwiązania HVDC Light firmy ABB pomogą także Nowej Szkocji w integracji dodatkowych odnawialnych źródeł energii i przyczyni się do działań w zakresie poprawy jakości powietrza w Kanadzie.
 
Oprócz dwóch stacji transformatorowych do ± 200 kilovolt (kV) łącza HVDC, zakres projektu obejmuje również dwie linie 230 kV prądu przemiennego (AC) w Nowej Fundlandii, jednej 345 kV podstacji w Nowej Szkocji i dwóch stacji przejścia kabla. Projekt planowo zostanie uruchomiony w 2017 roku.

Rozwiązanie HVDC Light jest preferowanym rozwiązaniem w długodystansowych, podziemnych połączeniach energetycznych. Jest ona coraz częściej stosowana w innych rozwiązaniach. Projekty z jej wykorzystaniem obejmują integrację odnawialnych źródeł energii z lądowymi i morskimi farmami wiatrowymi, służą do zasilania wysp, morskich platform naftowych i gazowych ze stałego lądu, w centrach miast, gdzie przestrzeń jest poważnie ograniczona oraz w połączeniach transgranicznych.
Źródło: www.abb.com