Kolejny rekord fotowoltaiki. Prawie połowa energii w Polsce była ze słońca

Pomimo rosnących problemów z siecią przesyłową, polska fotowoltaika nie zwalnia tempa. Wczoraj pobiła kolejny rekord produkcji. W szczytowym okresie 44 proc. energii w Polsce pochodziło ze słońca. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jak donoszą Polskie Sieci Elektroenergetycznych (PSE), wczoraj między 12 a 13 elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały aż 9274,8 GWh energii elektrycznej. Takie wydarzenie nie miało do tej pory precedensu.

Według danych udostępnianych przez energy.instrat.pl wczoraj o godz. 12 energia ze słońca stanowiła ponad 45% wszystkich źródeł energii (9,28 GWh). Na drugim miejscu plasuje się węgiel kamienny (7,09 GWh.), a zaraz za nim węgiel brunatny (2,77 GWh). 

Łączne zapotrzebowanie w Polsce wynosiło 20,4 GW.

Rekord za rekordem

Osiągnięcie kolejnego rekordu przez fotowoltaikę nie jest niczym nowym. Poprzedni został pobity zaledwie dwa miesiące temu 9 lipca, gdy polska fotowoltaika w południe pracowała z maksymalną mocą nieco ponad 9 GW mocy

Jednak tym razem polskie sieci były lepiej przygotowane i nie doszło do odłączenia instalacji fotowoltaicznych w ich szczytowym momencie produkcji.

Wszystko wskazuje na to, że nie jest to ostatni rekord fotowoltaiki. Liczba instalacji wciąż będzie rosła zarówno dzięki rządowym programom takim jak Mój Prąd, jak i rozwiązaniom skierowanym dla przedsiębiorców, do których można zaliczyć utworzenie nowych stref energetycznych.

Zgodnie z danymi Agencji Rynku Energii, pod koniec czerwca br. łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła już 14,2 GW. Szacuje się, że w ciągu ostatniego roku rosła przeciętnie o około 325 MW na miesiąc.

Fotowoltaika na trzecim miejscu

W sierpniu fotowoltaika znajdowała się na trzecim miejscu, jeśli chodzi o źródła energii w Polsce. W miksie energetycznym stanowiła 13,4%. Przed nią uplasował się węgiel brunatny (21,3%), a pierwsze miejsce zajmował węgiel kamienny (41,7%).

Co ciekawe od stycznia do sierpnia 2023 r. elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wyprodukowały ponad 10,3 TWh. Jest to więcej niż całoroczna produkcja z fotowoltaiki w naszym kraju odnotowana w ubiegłym roku

Pozostałe odnawialne źródła energii również z roku na roku notują wzrost. W sierpniu z biomasy pochodziło 1,7%, z elektrowni szczytowo-pompowych 1,2%, z elektrowni wodnych i przepływowych 1%, a z wiatru 10,2%. 

Oznacza to, że w sierpniu łącznie z OZE wyprodukowano w Polsce 27,5% energii elektrycznej w Polsce.

Braki w danych

Warto podkreślić, że dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych nie obejmują energii z instalacji fotowoltaicznych bezpośrednio konsumowanej przez prosumentów. Oznacza to, że rzeczywista produkcja jest jeszcze większa, zważywszy na fakt, że ¾ wszystkich instalacji fotowoltaicznych  w Polsce to mikroinstalacje PV. 

Jak podaje Tauron Dystrybucja, prosumenci zużywają na bieżąco około 20% wyprodukowanej energii. 

Źródło: pse.pl

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia