Kolektor próżniowy – montaż

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Kolektory słoneczne można zabudowywać na wiele sposób, jest to kwestią przede wszystkim optymalnego usytuowania względem słońca, ale również dostępnego miejsca na dachu, elewacji lub obok budynku oraz samych preferencji estetycznych klienta.

Najkorzystniejszym wariantem zabudowy jest skierowanie kolektora słonecznego na południe z nachyleniem 30 stopni do poziomu. Jest to wariant najkorzystniejszy dla całorocznej pracy, a taka powinna być brana pod uwagę, aby instalacja solarna była w pełni wykorzystana i amortyzowała się w najkrótszym czasie.

Okazuje się bowiem, że od warunków optymalnych zabudowy (kierunek południowy i 30o nachylenia) możliwe są znaczne odchylenia dające nadal satysfakcjonujące efekty pracy instalacji solarnej.

Stąd w praktyce mówi się, że jeżeli połać dachu ma nachylenie pomiędzy 25, a 45 stopni oraz odchylenie skierowania na południe nie większe niż 45 stopni (a więc południowy-wschód lub południowy-zachód), to nie zmniejsza to zauważalnie całorocznego uzysku ciepła (określa się to na maksymalnie -5%).

W krajach zachodnioeuropejskich, gdzie energetyka słoneczna jest znana od ponad 30 lat, kolektory słoneczne są montowane obecnie w większości nowych budynków jednorodzinnych. Producenci dostarczają zestawy mocujące do większości standardowych rodzajów pokryć dachów lub też zestawy do wolnostojącego montażu na dachu płaskim.
 
Film: źródło Viessmann

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia