W czasach sporów o zasady dopłat do kolektorów słonecznych warto zastanowić się nad alternatywą dla solarów. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła do grzania ciepłej wody użytkowej.
Zagadnienie zastosowania systemów solarnych jak i pomp ciepła znane jest od wielu lat. Analizując dane helioenergetyczne Polski przeciętna dawka promieniowania słonecznego wacha się w granicach od 967–1064 kWh/m 2 dla odpowiednio przeciętego rocznego usłonecznienia 1580–1624 h. W uproszczeniu można powiedzieć, że jesteśmy wstanie w ciągu 1 h, pozyskać z 1 m 2 powierzchni czynnej kolektora słonecznego 1 kWh energii, zakładając „zerowe” straty pozyskania energii promieniowania słonecznego. Jak informuje Artur Karczmarczyk Główny Konsultant i Szef Działu Szkoleń Techniki Systemowej Stiebel Eltron Polska – Chwilowy uzysk energetyczny jak koszty produkcji nie podlega dyskusji z korzyścią dla kolektorów słonecznych, jednak pamiętać należy o potrzebach w ujęciu całego sezonu oraz o tym, iż nie koniecznie pozyskana energia będzie nam potrzebna w południe pięknego słonecznego dnia, kiedy nie ma nas w domu lub na basenie mamy przerwę technologiczną a w hotelu, pensjonacie mamy minimalne obłożenie. Podejmując decyzje o wyborze systemu przydatne dla Inwestora są informacje dotyczące: kosztów eksploatacyjnych, inwestycyjnych oraz energetycznych. Wartym uwagi jest również rozkład mocy dyspozycyjnej kolektorów słonecznych i pomp ciepła, wartości skrajnych minimalnych i maksymalnych w odniesieniu do prognozowanego czasu pracy systemów.
W przypadku zastosowania w rozpatrywanych systemach c.w.u. dedykowanej pompy ciepła zauważam, że:
• różnice w kosztach rocznych przygotowania c.w.u. w stosunku do kolektorów słonecznych są znikome,
• nakłady inwestycyjne są niższe, a czas wykonania systemu krótszy,
• jest dużo większa niezależność od dodatkowego źródła ciepłą (od 1 kwietnia do 31 października funkcja przygotowania c.w.u. może być w kotle wyłączona),
• urządzenie pracuje na żądanie (kiedy jest zapotrzebowanie na c.w.u.),
• w przypadku zastosowania powietrza z wentylacji lub pomieszczeń nieogrzewanych, w których temperatura powietrza nie spada poniżej +6 o C przez cały rok, pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła na rzecz c.w.u. przy bardzo niskich rocznych kosztach,
• przy produkcji c.w.u. można wykorzystać świeże schłodzone powietrze w ilościach około 500 m 3 /h (w zależności od producenta) do schłodzenia pomieszczeń w domu (dodatkowa korzyść zastosowania pompy ciepła – chłodzenie w cenie c.w.u.),
• możliwość osuszania pomieszczeń wilgotnych. Na szczególna uwagę w przypadku zastosowania kolektorów słonecznych zasługuje sposób prowadzanie instalacji zasilania i powrotu od kolektorów do zasobnika c.w.u.
Należy zwrócić uwagę którędy ta instalacja jest prowadzona gdyż w budynkach modernizowanych prowadzone są one nierzadko pionem wentylacji grawitacyjnej, co w przypadku współpracy z kotłem (szczególnie stałopalnym) stanowi bardzo poważne zagrożenie braku odpowiedniej wymiany powietrza w kotłowni. W przypadku zastosowania dedykowanych c.w.u.
pomp ciepła takie sytuacje nie mają miejsca, ponieważ powietrze zewnętrzne doprowadzane jest do urządzenia przez odpowiednie proste w wykonaniu przejścia przez ściany.
|
|
Artur Karczmarczyk Główny Konsultant i Szef Działu Szkoleń Techniki Systemowej Stiebel Eltron Polska Sp. z o.o. |