Kolektor słoneczny dla przemysłu – temperatura wody lub pary osiąga nawet 180°C
TVP Solar, czyli startup ze Szwajcarii opracował kolektor słoneczny, który może produkować gorącą wodę lub parę w temperaturze od 80°C do 180°C dla procesów przemysłowych, ogrzewania miejskiego i klimatyzacji. Jak działa MT-Power?

Podziel się
Według producenta, to rozwiązanie może okazać się przełomowe w kwestii wykorzystania ciepła słonecznego w zastosowaniach przemysłowych. Konstruktorzy zaznaczają, że moc kolektora w przeliczeniu na jednostkę powierzchni może być zwiększona dzięki połączeniu z fotowoltaiką i pompami ciepła.
- Zobacz również: Fotowoltaika i net-billing – jak spadło zainteresowanie? Analizujemy rynek mikroinstalacji PV
Płaskie kolektory TVP Solar
Opracowany kolektor jest kolektorem płaskim i został opracowany w technologii High Vacuum Flat Panel (HVFP) opracowanej przez Europejską Organizację Badań Jądrowych, CERN (z ang. European Organization for Nuclear Research).
"Żadna inna technologia kolektorów płaskich nie może pochwalić się taką wydajnością." - stwierdził Guglielmo Cioni.
Płaskie kolektory od TVP Solar mogą produkować ciepło przez cały rok. Startup deklaruje, że ciepło wytworzone przez kolektor w większości warunków klimatycznych i geograficznych jest tańsze niż ciepło pochodzące z płynnych paliw kopalnych.
Budowa kolektora
Kolektor tworzą absorbery z rurkami płynu transportującego ciepło przyspawanymi do powlekanej blachy absorbera. Pozostałe elementy to szklana pokrywa i lekka metalowa płyta umieszczona z tyłu urządzenia. Konstruktorzy zapewniają, że urządzenia mogą pracować przez 25 lat.
Panel ma powierzchnię absorpcji 1,96 m2 i wagę 27 kg na 1 m2. Według TVP Solar, kolektor jest w stanie wygenerować do 1200 kWh ciepła z 1 m2 rocznie/rok. Ilość wytworzonego ciepła jest uzależniona od natężenia słonecznego w danych warunkach i temperatury pracy.
- Zobacz również: Elastyczne moduły PV tak samo wydajne jak klasyczna fotowoltaika – gdzie można je stosować?
Kolektor słoneczny MT-Power - jakie zastosowania?
Konstruktorzy z TVP Solar wskazują, żę typowym zastosowaniem dla kolektora MT-Power mogą być procesy przemysłowe SHIP (z ang. Solar Heat for Industrial Processes), w których kolektory mogą dostarczyć gorącą wodę lub parę o temperaturze do 180°C. Według twórców tego rozwiązania, może dotyczyć to takich branż jak żywność i napoje, chemia, tekstylia, papier, ropa i gaz, górnictwo i motoryzacja.
“Wszystkie te branże mają duży udział w zużyciu paliw kopalnych do produkcji ciepła " - komentuje wiceprezes TVP Solar, Guglielmo Cioni.
Jak podaje TVP Solar, MT-Power charakteryzują minimalne straty ciepła i brak degradacji w czasie. Odznacza się średnią sprawnością termiczną na poziomie 64,5 proc. i szczytową sprawnością termiczną wynoszącą 68,6 proc. Wiceprezes TVP Solar zaznaczył również, że sprawność kolektorów może być wyższa i zależy od temperatury wody. Zauważa także, że wydajność urządzenia może wzrosnąć po włączeniu z kolektora w instalacje hybrydowe z fotowoltaiką i pompami ciepła.
- Zobacz również: Zastosować magazyn energii, czy ustawić moduły pionowo? Jak wypłaszczyć profil fotowoltaiki
Rozwój szwajcarskiej technologii
TVP Solar posiada swój zakład produkcyjny o powierzchni 5 tys. m2 w Avellino, w południowych Włoszech. Fabryka jest w pełni zautomatyzowana, a linia produkcyjna w ciągu roku może wytworzyć 110 tys. m2 kolektorów MT-Power.
Obecnie działa już kilka systemów zbudowanych z kolektorów TVP Solar. Istniejące elektrownie zostały zainstalowane we Włoszech, Francji, Szwajcarii, ZEA, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej, USA, Brazylii, Hiszpanii, Niemczech, Holandii.
Źródło: pv-magazine.com, TVP Solar.
Zdjęcie główne: TVP Solar.