Przegrzewy dotyczą każdej instalacji solarnej, niezależnie od jej wielkości i przeznaczenia. Występują, gdy kolektory produkują znacznie więcej ciepła niż możemy w danej chwili wykorzystać np. do ogrzewania c.w.u.

Prowadzi to do zagotowania się płynu solarnego w instalacji. Skutkiem często występujących przegrzewów będzie konieczność wymiany płynu solarnego – dodatkowe koszty eksploatacji instalacji. Mogą również mieć wpływ na trwałość samych kolektorów i instalacji.

Bezpieczny kolektor słoneczny z ThermProtect

Opatentowana przez firmę Viessmann technologia ThermProtect aktywnie zapobiega przegrzewom w instalacji solarnej. Polega na pokryciu absorbera kolektora dodatkową warstwą substancji, która zmienia swoje własności pod wpływem ciepła. W temperaturze poniżej 70°C nie stanowi żadnej bariery dla promieni słonecznych i kolektory pracują „normalnie”, ponad 95% promieniowania słonecznego zamieniając na ciepło.

Przy temperaturze powyżej 70°C zaczyna odbijać większość promieniowania słonecznego, zapobiegając w ten sposób przegrzewaniu się kolektora. Przy braku odbioru ciepła z kolektorów płyn solarny nie zagotuje się, nawet w maksymalnym słońcu.

Potwierdzają to testy, w których przez 7 dni kolektory wystawione były na maksymalne promieniowanie słoneczne: 1000 W/m2. Temperatura jaką osiągnęły kolektory nie przekraczała 140°C. Oznacza to, że w typowych instalacjach płyn solarny nie zagotuje się, bowiem jego temperatura wrzenia wynosi 150°C.

Dodatkowe korzyści z zastosowania ThermProtect, to dłuższa trwałość płynu solarnego i dłuższe okresy pomiędzy jego kolejnymi wymianami. To również dłuższa trwałość kolektorów, które nie będą narażone na szoki termiczne.

Vitosol 200-F – Bezpieczny kolektor słoneczny

Viessmann zaimplementował nowatorskie rozwiązanie w jednym ze swoich urządzeń – mowa o kolektorze Vitosol 200-F.

kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny Vitosol 200-FM (Fot. Viessmann)

Płaski kolektor słoneczny Vitosol 200-FM stanowi idealne uzupełnienie każdej instalacji grzewczej. Skutecznie pozyskuje energię promieniowania słonecznego, a wyprodukowane ciepło wykorzystują do wspomagania ogrzewania wody użytkowej (c.w.u.), ogrzewania budynku czy wody w basenie kąpielowym.

Kolektory słoneczne Vitosol 200-FM doskonale sprawdzą się w każdym domu, gdzie np. zastosowano zbyt dużą powierzchnię kolektorów słonecznych w stosunku do potrzeb jego mieszkańców; gdy w lecie wyjeżdżamy na urlop; albo gdy dzieci już się wyprowadzą i zmniejszy się zużycie ciepłej wody w domu. Kolektory z technologią ThermProtect same dopasują się do każdych zmieniających się warunków ich pracy, chroniąc całą instalację przed wszelkimi nieprawidłowościami. Zapobiegają jednocześnie niepożądanym wydatkom związanym z usuwaniem ich skutków.

Źródło: Viessmann

Viessmann Polska

Producent systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych