Po załamaniu rynku sprzedaży kolektorów słonecznych kilka lat temu po zakończeniu programu wsparcia NFOŚiGW oraz funduszy szwajcarskich, kolektory słoneczne zaczynają wracać do łask dzięki programom gminnym wykorzystującym Regionalne Programy Operacyjne UE. Jest to spowodowane dobrymi doświadczeniami użytkowników po instalacjach realizowanych w poprzednich latach.

Kolektory słoneczne – zastosowanie

Wbrew obiegowym opiniom, sprowadzającym wykorzystanie kolektorów słonecznych wyłącznie do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej w okresie letnim, tego typu instalacje można stosować w Polsce i Europie przez cały rok, czego dowodzą pracujące w całorocznym cyklu instalacje w innych krajach w podobnych warunkach klimatycznych.

Oczywiście, takie rozwiązanie wymaga innego podejścia projektowego i wykorzystania sezonowego magazynu ciepła. Kolektory słoneczne dobrze sprawdzają się jako elementy instalacji hybrydowych z innymi źródłami ciepła. Do tego dochodzi możliwość wykorzystania kolektorów w instalacjach wielkopowierzchniowych, jako wsparcia dla ciepła sieciowego.

Kolektory słoneczne w sieciach cieplnych

Operatorzy sieci cieplnych także w Polsce przymierzają się do takich rozwiązań. Jest to rozwiązanie z przyszłością z uwagi na to, że energia słoneczna jest pozyskiwana praktycznie za darmo, dzięki czemu jest fi larem energetyki obywatelskiej, niezależnej od zewnętrznych dostawców energii, co pewnie jest przyczyną pewnej powściągliwości decydentów, jeśli chodzi o promowanie tego źródła energii.

To tylko początek zmian…

Postęp w pozyskiwaniu ciepła z otoczenia i wzrost sprawności tych urządzeń powodują, że poszerza się pole ich wykorzystania, czego efektem będzie z pewnością coraz bardziej powszechne wykorzystanie tych urządzeń w różnych odmianach.

Źródło: GLOBEnergia 4/2018

Janusz Starościk

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Członek Pool of Experts Switzerland Global Enterprise