16 miesięcy zajęło konstruktorom zbudowanie podstacji elektrycznej mającej stanąć 90 kilometrów na zachód od niemieckiej wyspy Sylt.

 
To jeden z elementów przyszłej morskiej farmy wiatrowej Sandbak.
 
Podstacja wyruszyła już w morską podróż do jej docelowej lokalizacji z Esbjerg w Danii, gdzie została przewieziona z miejsca jej zaprojektowania i skonstruowania- Aalborg. Jest to konstrukcja o wysokości 20 m oraz podstawie 20×40 m posiadająca stalową obudowę sięgającą 51m oraz ważącą 1 700ton, co po złączeniu daje konstrukcję o wysokości przekraczającej 70m. Podstacja zamontowana będzie na morzu o głębokości 28m przez specjalnie przystosowany do takich celów statek z żurawiem o nazwie Stanislav Yudin.
Udział w całej operację będzie miało około 100 osób.
 
„Morska stacja transformatorowa, którą instalujemy na Morzu Północnym ma wymiary piętnastopiętrowego budynku. Wierzchołek o wadze 2 400 ton zawieszany na końcu żurawia będzie najcięższym elementem do udźwigu podczas całego projektu. Już jakiś czas temu zaczęliśmy przygotowania do tego etapu poprzez jego symulację ze wszystkimi istotnymi partnerami projektu, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo osobom biorącym udział w projekcie podczas faktycznej operacji.”-podał do wiadomość Martin Zappe, menadżer projektu.
 
Podstacja będzie miała za zadanie gromadzenie energii wytworzonej przez 72 turbiny wiatrowe oraz jej konwersję z poziomu 33kV do poziomu 155kV a następnie przekazanie jej do transformatora. Z tego punktu energia w postaci prądu będzie przesyłana na odległość 165km do miejscowości Büsum w północnych Niemczech.
 
Aktualnie pozostała część projektu jest na etapie skupienia się nad okablowaniem farmy. Sandbak ma być wyposażona w 72 turbiny wiatrowe firmy Siemens o mocy 4 MW każda, co łącznie składa się na moc farmy wynoszącą 288MW. Fundamenty zostały już wykonane, produkcja turbin ma zacząć się wkrótce.
 
Dzięki tej elektrowni, Vattenfall oraz München Niemcy  mają stać się liderem wśród zainstalowanej mocy pochodzącej z turbin wiatrowych, ich zasoby będą sięgały 576MW. Farma wiatrowa ma być oddana do użytku w 2017 roku, koszt całego przedsięwzięcia to 1,2bln euro.
 
Źródło: sunwindenergy.com