Komercyjne instalacje fotowoltaiczne – czy to ciągle jeszcze luksus?

Choć fotowoltaika rozwija się na wielu płaszczyznach, dalej mówiąc o niej częściej myślimy o domowych mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Czy instalacje komercyjne to ciągle jeszcze luksus? Pisze o tym Mariusz Potocki z firmy SolarEdge.

Zdjęcie autora: Mariusz Potocki

Mariusz Potocki

SolarEdge

Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych realizowanych na potrzeby gospodarstw domowych stał się przedsionkiem do tego, by doświadczenia przełożyć na rynek systemów komercyjnych, czyli takich, które pracują na potrzeby przedsiębiorstw. 
Doświadczenia z realizacji inwestycji komercyjnych pokazują, że pierwszym i zasadniczym czynnikiem gwarantującym dobrze przeprowadzoną inwestycję jest współpraca na linii producent urządzeń – firma wykonawcza. 
Podczas rozmowy z inwestorem komercyjnym zawsze pada pytanie o urządzenia i technologie, na których się opierają. To uzasadnione, ponieważ taka inwestycja ma być dla przedsiębiorstwa kołem napędowym biznesu, sposobem na optymalizację kosztów, a czasami również wizytówką. Opierając się na naszych doświadczeniach, wypracowaliśmy swoisty elementarz związany z technologią naszych produktów i z możliwościami naszych urządzeń, które przekazujemy firmie wykonawczej. Dbamy o to, jak powinna zostać wykonana prezentacja technologii na etapie rozmów i przygotowania oferty na instalację fotowoltaiczną u przedsiębiorcy. 

Technologia to nie wszystko!

Wiemy też, że sama technologia to nie wszystko. Technologia musi spełniać wymagania przedsiębiorcy, a dobrana moc być dopasowana do profilu zapotrzebowania na energię klienta. Kolejną kwestią jest zweryfikowanie technicznych warunków realizacji inwestycji, co może okazać się poważną barierą. Techniczne warunki montażu i przyłącza do sieci powinny zostać zweryfikowane jeszcze przed rozpoczęciem prac projektowych, koncepcyjnych i przed przygotowaniem konkretnej dokumentacji wykonawczej i powykonawczej projektu. Podczas realizacji instalacji fotowoltaicznej na potrzeby przedsiębiorstwa należy wziąć też pod uwagę czas na poznanie infrastruktury technicznej obiektu i współpracę z inspektorem nadzoru. Instalacje komercyjne to inwestycje o wartości setek tysięcy złotych, a do tego pracują na zakładach produkcyjnych, halach magazynów, w których kryją się majątki firm warte miliony złotych, w których pracuje kilkudziesięciu, a czasem kilkuset pracowników. Realizacja elektrowni komercyjnej to inwestycja finansowa w przyszłość, to odpowiedzialność, a konieczność zapewnienia szeroko pojętego bezpieczeństwa to bezdyskusyjny priorytet. 

Nasz kompleksowy pakiet rozwiązań bezpieczeństwa oferuje ulepszone funkcje, które spełniają wymogi najbardziej rygorystycznych w branży przepisów bezpieczeństwa.

SolarEdge w segmencie komercyjnym to holistyczne podejście do bezpieczeństwa, uwzględniamy ważne dla naszych Klientów obecnie nowe obszary takie, jak cyberbezpieczeństwo czy kwestie ubezpieczeniowe. Wielu naszych klientów to klienci systemowi, sieci ogólnopolskie, między innymi projekty publiczne gdzie bezpieczeństwo beneficjentów i użytkowników jest kluczowe. 

Przykładem mogą być wodociągi, fabryki żywności, leków, stacje benzynowe, wielkopowierzchniowe magazyny. Można powiedzieć, że to wszystkie projekty z niezbędną infrastrukturą bezpieczeństwa. A takie dzisiaj powinny być komercyjne projekty fotowoltaiczne.

Magazynowanie energii

Wiele mówi się dzisiaj o systemach magazynowania energii z instalacji fotowoltaicznej. W polskich domach wyzwaniem jest jeszcze racjonalne gospodarowanie energią elektryczną, aby jak najwięcej energii zużywać na miejscu. Podobnym wyzwaniem są instalacje komercyjne i absolutnie uważam, że w takich systemach również magazyny energii są potrzebne i powinny być instalowane, choć mam świadomość, że na polskim rynku brakuje narzędzi, by takie systemy w instalacjach komercyjnych swobodnie stosować. SolarEdge zdaje sobie sprawę z potrzeb rynku, dlatego 26 maja uruchomiliśmy fabrykę magazynów energii Sella 2 w Korei Południowej. Teraz z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że dostarczamy pełne, zintegrowane systemy do produkcji energii elektrycznej. Realizujemy kompleksowo już kilka ciekawych projektów na terenie Europy. Czekam na takie realizacje również na rynku polskim.

Posiadanie stałej i przewidywanej ceny energii to dzisiaj jeszcze niestety oznaka luksusu. Cena energii zmienia się z godziny na godzinę. Musimy więc patrzeć na instalacje fotowoltaiczne bardziej kompleksowo, a odpowiednio dobrany i zbilansowany system fotowoltaiczny ten luksus zapewni. Najbliższy czas pokaże, że takie systemy staną się codziennością.

Artykuł został opracowany na podstawie materiałów z III Kongres Fotowoltaicznego PV-CON