Komfort cieplny przede wszystkim, czyli kilka rad dla instalatorów PC

Wśród różnorodności dostępnych dzisiaj technologii budynkowych, kluczową rolę we wdrażaniu nowoczesnych urządzeń - czy to do produkcji energii elektrycznej, czy cieplnej i chłodu to instalatorzy odgrywają kluczową rolę.  O czym każdy instalator powinien pamiętać? Że każda instalacja OZE jest odrębnym przypadkiem. Wraz z różnorodnością lokalizacji, warunków atmosferycznych, budynków i potrzeb energetycznych, nie ma dwóch identycznych instalacji. Każda z nich wymaga indywidualnego podejścia, starannego planowania i odpowiedniego dostosowania do konkretnych warunków.

Analizujemy temat razem z ekspertem firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions Stanisławem Glodnym, który przypomina najważniejsze kwestie związane z doborem urządzenia grzewczego

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

instalowanie pompy ciepła

Podziel się

Komfort cieplny, czyli priorytetowe zadanie każdej instalacji

Od czego powinniśmy zacząć dobór pompy ciepła? Czy decydująca jest  pojemność zasobnika c.w.u. czy mocy urządzenia grzewczego? Odpowiedź jest prosta - komfort przede wszystkim. Zawsze najpierw należy wysłuchać klienta i postarać się dobrać poszczególne komponenty instalacji pod jego zapotrzebowanie i zwyczaje.

Podstawowym i jedynym kryterium, które definiuje właściwy dobór pompy ciepła, jest zapewnienie komfortu cieplnego. Dobieramy urządzenie dla wymagań konkretnego budynku, konkretnej liczby mieszkańców i ich oczekiwań termicznych. Powinniśmy wybrać rozwiązanie, które zapewni komfort. Jest to rzecz podstawowa.

podpowiada Stanisław Glodny, ekspert Panasonic Heating & Cooling Solutions

Ważna jest również instalacja ciepłej wody użytkowej. Każde gospodarstwo domowe  swoimi zwyczajami będzie inaczej definiowało pojęcie komfortu. Dobór będzie też uzależniony od liczby łazienek w domu czy częstotliwości kąpieli.

Oprócz komfortu cieplnego nie możemy zapomnieć o ciepłej wodzie użytkowej. Tutaj nie tylko sama liczba osób będzie miała wpływ na dobór instalacji, ale też wydatek i rodzaj punktów poboru

wyjaśnia Stanisław Glodny, ekspert Panasonic Heating & Cooling Solutions

Jest to oczywiste biorąc pod uwagę, że każdy z nas ma inne przyzwyczajenia. Może się okazać, że osoba mieszkająca samotnie, biorąca półgodzinne prysznice potrzebuje w swojej instalacji takiego zasobnika c.w.u. jak trzyosobowa rodzina. Zatem istotnym jest przeprowadzenie wywiadu z klientem i dobór instalacji pod jego konkretne zwyczaje. W taki sposób będzie można dobrać urządzenia o odpowiednich charakterystykach, dające inwestorowi odpowiedni komfort ich użytkowania.

Co oferuje rynek?

Kolejną ważną rzeczą po doborze odpowiedniej objętości zasobnika ciepłej wody użytkowej jest uwzględnienie odrębnych charakterystyk danego urządzenia grzewczego. Na rynku dostępne są różne typy PC. Najbardziej popularne z nich to pompy ciepła typu SPLIT, MONOBLOK czy All in One.

Nie ma znaczenia, które z dostępnych urządzeń wybierzemy jeżeli chodzi o komfort cieplny budynku. Natomiast każde z tych rozwiązań ma swoje odrębne charakterystyki, które należałoby uwzględnić. Każde z nich wnosi tzw. wartość dodaną jak i  inne ograniczenia. Musimy o tym pamiętać

zaznacza Stanisław Glodny, ekspert Panasonic Heating & Cooling Solutions

Pierwsze różnice pojawiają się już na etapie katalogów urządzeń. Instalatorzy powinni posługiwać się nimi w sposób świadomy.

Jeżeli ktoś faworyzuje monobloki, bo nie chce ingerować w układ chłodniczy, musi pamiętać o zabezpieczeniach przeciwzamrożeniowych. Z drugiej strony, wybierając pompę ciepła typu split, należy pamiętać, że moce podawane w katalogach są określone dla instalacji chłodniczej o określonej długości np. 7 mb.

Stanisław Glodny, Panasonic Heating & Cooling Solutions

Różnice wydajnościowe pojawią się np. gdy wspomnianą pompę pracującą w instalacji 7 mb będziemy próbować dostroić do pracy z instalacją o długości np. 30 mb:

Warto sprawdzić dla jakiej długości producent podaje moce nominalne. W tym miejscu łatwo popełnić błąd, bo dobierając PC korzystamy z danych katalogowych. Przykładowo dla instalacji freonowej o długości 30 mb ta wydajność będzie przecież inna, istotnie mniejsza. Instalator musi to wziąć pod uwagę

Stanisław Glodny, Panasonic Heating & Cooling Solutions

Inna historia wiąże się już z wydajnością grzewczą tradycyjnego monobloka. O czym musimy pamiętać w takim przypadku? Ekspert zwraca uwagę, że dla pomp ciepła typu monoblok albo hydrosplit uzyskiwana wydajność grzewcza jest stała niezależnie od tego, jaka instalacja zostanie do niej dobrana.

Pojawią się ewentualnie dodatkowe straty ciepła przez instalację, bądź dodatkowe opory po stronie hydraulicznej. Trzeba będzie zainstalować wtedy np. dodatkowe pompy obiegowe

twierdzi Stanisław Glodny, Panasonic Heating & Cooling Solutions.

Podsumowując, każde urządzenie ma swoje wymagania, preferowane środowisko pracy i ograniczenia. Ostateczny wybór typu urządzenia przy projektowaniu instalacji podyktowany jest preferencjami użytkownika, gdyż zapewnienie komfortu cieplnego jest zawsze sprawą nadrzędną.

Opracowano na podstawie webinarium z cyklu Webinarowa Środa z Globenergią

Zobacz również