Kominek rekreacyjny – czy trzeba zgłosić go do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?

Wielu właścicieli domów zdecydowało się na instalację kominka. To rozwiązanie cieszy się szczególnie popularnością wśród Polaków budujących nowe domy. Kominek wprowadza przyjemny klimat i skupia domowników oraz stanowi źródło ciepła w porach przejściowych – wiosną i jesienią. Do naszej redakcji wpłynęły pytania o to, czy kominek rekreacyjny, wykorzystywany sporadycznie, należy zgłaszać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków? Wyjaśniamy.

Podziel się
Obecnie kominki stanowią nie tylko źródło ciepła, ale nierzadko są ozdobą domu, a nawet mieszkania. W nowych domach najczęściej wybiera się kominki z wkładami z przeszklonymi drzwiczkami – można je zabudować i dostosować do wnętrza domu. Jeżeli dodatkowo zastosuje się system dystrybucji gorącego powietrza lub wkład z płaszczem wodnym, kominek umożliwia ogrzanie całego budynku. Kominek pełni najczęściej funkcję przejściowego źródła ogrzewania, które pozwala na ograniczenie rachunków za zużycie np. gazu lub innego źródła ciepła.
Kominki rekreacyjne użytkowane są głównie w trakcie jesieni i wiosny lub przy szczególnych okazjach. Wśród naszych czytelników pojawiają się wątpliwości, czy posiadając główne źródło ciepła, takie jak kocioł gazowy, węglowy, kocioł na pellet czy pompę ciepła, do CEEB należy zgłaszać także dodatkowo kominek, który wykorzystywany jest sporadycznie, albo nawet wcale. Wyjaśniamy!
Przypomnijmy, że Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków umożliwia zebranie informacji na temat budynków w obszarze źródeł energii elektrycznej, ciepła i zasilania z sieci ciepłowniczej oraz dotyczących spalania paliw o nominale mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Ewidencja uwzględnia także informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów.
Deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych od 1 lipca 2021 roku należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania, natomiast deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 roku - do 30 czerwca 2022 roku. W przypadku zmiany źródła ciepła konieczna jest aktualizacja deklaracji w ciągu 14 dni od dnia zaistnienia zmiany. Niezłożenie deklaracji w terminie może skutkować grzywną w wysokości do 500 zł, która może wzrosnąć nawet do 5000 zł, jeśli sprawa trafi na drogę sądową – informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
W ramach deklaracji CEEB należy zgłosić wszystkie źródła ciepła w domu, nawet te, z których korzystamy sporadycznie. GUNB wyjaśnia, że zgłoszeniu podlega każde zainstalowane źródło ciepła lub spalania paliw wskazane w sekcji B01 deklaracji, nawet jeżeli nie jest obecnie eksploatowane lub jest eksploatowane rekreacyjnie – dotyczy to także kominków.
Ponadto w sytuacji, gdy kotłownia znajduje się w budynku gospodarczym i ten jest częściowo ogrzewany z niej, natomiast budynek mieszkalny jest ogrzewany ciepłem z kotłowni i kominkiem, to powinno się złożyć jedną deklarację, a nie dwie.
- Jeśli budynki te stanowią jeden punkt adresowy wystarczy jedna deklaracja np. a uwzględniająca wszystkie źródła ciepła lub spalania paliw – wskazuje GUNB.
W przypadku gdy mieszkamy w budynku wielorodzinnym, którego właścicielem jest jedna osoba i w każdym lokalu znajduje się indywidualne źródło ogrzewania, w tym np. kominek, to właściciel budynku powinien złożyć jedną deklarację z uwzględnieniem wszystkich źródeł ciepła lub spalania paliw znajdujących się we wszystkich lokalach w tym budynku.
Źródło: GUNB, Budownictwo B2B
Polecane
NaszEauto: możliwa korekta programu, czyli krok w dobrą stronę

“Żegnamy 10H”. Ustawa wiatrakowa oficjalnie przyjęta przez rząd
