Komisja Europejska opublikowała dyrektywę o etykietach energetycznych na urządzenia grzewcze

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

etykieta

Po wielu latach pracy Komisja Europejska w dniu 6 września 2013 roku opublikowała w oficjalnym dzienniku Unii Europejskiej Dyrektywy Ecodesign i Etykietowania Energetycznego gazowych, olejowych i zasilanych elektrycznie urządzeń grzewczych. Dokumenty wejdą w życie z dniem 26 września 2013 roku.

Jest bardzo prawdopodobne, że wejście w życie dyrektywy skłoni konsumentów do wyboru najbardziej energooszczędnych i efektywnych technologii na rynku. Etykiety energetyczne dla wszystkich systemów grzewczych (gazowe, olejowe, kolektory słoneczne, pompy ciepła, kogeneracja) pozwolą na porównanie efektywności i energooszczędności urządzeń.

Pompy ciepła jako jedne z najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń grzewczych otrzymają najwyższe klasy energetyczne (A+, A++, oraz w kolejnych latach nawet A+++). Można się więc spodziewać bardzo korzystnego wpływu dyrektywy na rynek pomp ciepła.
Jednym z najważniejszych skutków przygotowanych Dyrektyw jest wprowadzenie jednolitej etykiety energetycznej pozwalającej na dokładne porównanie urządzeń.
 
 
Więcej informacji na temat wymogów Ecodesign i etykiet energetycznych będzie można uzyskać podczas II Kongresu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, 17.10.2013r. w Warszawie.

Szczegóły na www.kongres.portpc.pl

Źródło: PORT PC