Prawidłowe zarządzanie posiadanymi zasobami to jednak nie tylko dostarczenie mediów i dbałość o systematyczność dostaw. Istotnym jest także efekt ekonomiczny, a więc prawidłowo dobrany pakiet usług za odpowiednią cenę. Wolny rynek sprawia, że ofert na nim jest sporo – jedne kuszą ceną, inne poziomem świadczonych świadczeń, jeszcze inne będą opierały się na renomie dostawcy. Koszty eksploatacji budynków stanowią znaczną pozycję w budżetach ich zarządców, nierzadko nie pozwalając myśleć o większych czy nawet koniecznych inwestycjach.

Tymczasem dobrze prowadzony projekt, bo tak trzeba patrzeć na zarządzanie obiektami czy to mieszkalnymi czy użyteczności publicznej, to taki, gdzie realizowane są nie tylko potrzeby bieżące, ale w ramach planowania wdrażane są również określone inwestycje. A wśród nich chociażby i takie, które pozwolą na wygenerowanie konkretnych oszczędności w przyszłości. Odpowiednio przeprowadzona termomodernizacja, wyposażenie obiektów w nowoczesne systemy grzewczo-chłodzące, odnawialne źródła energii mogą zapewnić realne korzyści w budżecie każdej wspólnoty.

Gdy dodać do tego odpowiednie planowanie samego budżetu, np. przygotowanie inwestycji w formie pozwalającej integrować te rozproszone, czy poprzez odpowiednie wynegocjowanie narzędzi finansowych, może się okazać, że nawet zadania wydające się trudne do realizacji i kosztowne, w efekcie okażą się dużo bardziej atrakcyjne niż na pierwszy rzut oka.

Zielony leasing, formuła ESCO, łączenie mniejszych inwestycji w większe pakiety czy wreszcie wiedza o nowoczesnych technologiach dostępnych na naszym rynku mogą pomóc w każdej inwestycji. Choć może się wydawać, że wiedza na te tematy jest w naszym kraju powszechna, a przynajmniej coraz bardziej rozpowszechniona, nierzadko zdajemy sobie sprawę, że nie do końca wiemy gdzie szukać przydatnych informacji.

Tym bardziej koniecznym wydaje się uczestnictwo w konkretnych i fachowych kursach oraz szkoleniach. Pakiet takich szkoleń uruchamia właśnie Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, w ramach projektu Effect 4buildings. Obejmą one zagadnienia zarówno z zakresu finansowania inwestycji, jak też modernizacji budynków, aż po ich utrzymanie.

Zapraszamy na zapisy na bezpłatne webinary!

Harmonogram szkoleń:

 

25.11.2020
02.12.2020

Więcej szczegółów również na stronie: http://sgpm.krakow.pl/event,bezplate-szkolenia-online-poswiecone-nar,658.html

Redakcja GLOBEnergia