Producenci modułów sklasyfikowani są według szeregu obiektywnych kryteriów, m.in.: wiarygodności bankowej, historii produkcji, mocy przerobowej składających się na tzw. system Tiers.

 

Producenci zaklasyfikowani do kategorii Tier 1 (wg. Bloomberg New Energy Finance) to światowa czołówka, o wiarygodnej historii, sprawdzonej technologii i szczycąca się produktami stanowiącymi element projektów chętnie finansowanych przez banki.
Jak więc wybrać dobrego producenta? Zacznijmy od sprawdzenia jego strony internetowej, sprawdźmy strukturę właścicielską (czy to spółka notowana na giełdzie?), roczne sprawozdania, przyjrzyjmy się doniesieniom prasowym na jego temat, w miarę możliwości sprawdźmy, jak wygląda jego działalność w zakresie B+R, jakie wprowadza nowinki, wreszcie jakie ma notowania w skali globalnej. Sprawdźmy, czy firma zapewnia cały łańcuch wartości, od starannego doboru krzemu, przez przygotowanie wafli, po produkcję ogniw i modułów. Warto przeszukać Internet i zapoznać się z projektami zrealizowanymi przez wybranego producenta, opiniami na jego temat, czy jego aktualną sytuacją na giełdzie. Zawsze należy pamiętać o gwarancji – porównujmy warunki oferowane przez rożnych producentów.
Miejmy również na uwadze fakt, że cena nie bierze się znikąd, jakość musi kosztować, a niska cena nierzadko oznacza, że zaoszczędzono na jakości oferowanych produktów. Sprawdzonym kryterium wyboru może być też różnorodność dotychczasowych realizacji oferenta – szeroka gama wykonanych projektów, od małych indywidualnych instalacji po większe komercyjne zakończone sukcesem, będzie oznaczała, że mamy do czynienia z poważnym partnerem, mającym doświadczenie w rożnego rodzaju realizacjach, zarówno od strony produktowej, technologicznej jak i logistyki. Pod tym względem, założona w 2006 roku Jinko Solar jest firmą wyjątkową. Ten chiński producent, zakwalifikowany w Tier 1 jako jeden z pięciu top w kategorii zapewniających pełen łańcuch produkcji, z wolumenem produkcji na poziomie 3,2 GW w 2014 r., dostarcza najwyższej jakości produkty odbiorcom na całym świecie, działając m.in. przez 11 filii i 12 biur handlowych w 23 krajach.
Dzięki rozproszonej produkcji (fabryki w Chinach, RPA i Portugalii) i zróżnicowanej ofercie technologicznej (moduły mono- i polikrystaliczne, standardowe i wysokowydajne) Jinko Solar jest liderem w swojej branży. Firma oferuje dziesięcioletnią gwarancję działania oraz 25 lat mocy wyjściowej, wsparte ubezpieczeniem. To między innymi dzięki temu w 2014 roku firma osiągnęła obrót na poziomie 1,61 mld USD, instalując na całym świecie moduły o łącznej mocy 2,9 GW, zaczynając od kilkuwatowych instalacji przydomowych po wielkoskalowe projekty liczące setki megawatów.
Maria Merdzhanova