Konferencja InBuild – już w październiku na Politechnice Krakowskiej

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

InBuild

Prof. Wojciech Leśnikowski –  światowy architekt i wykładowca Uniwersytetu Kansas, prof. Wolfgang Feist, kierownik Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt,  oraz szereg specjalistów z Polski i zagranicy – otworzą pierwszą Międzynarodową Konferencję Naukową InBuild - Innowacyjne Budynki, która odbędzie się w październiku na Politechnice Krakowskiej.

Przez cztery dni profesorowie razem z młodymi naukowcami będą rozmawiać o najnowszych trendach budownictwa i projektowania.
Wśród wiodących tematów konferencji będą:
•    Termorenowacja budynków, budownictwo energooszczędne i pasywne oraz certyfikacja energetyczna,
•    Niskoenergetyczne budynki inteligentne
•    Nowe rozwiązania materiałowe, technologie i systemy zarządzania w budownictwie,
•    Podstawy teoretyczne - optymalizacja konstrukcji, nowoczesne sposoby projektowania,
•    Symulacje komputerowe w budownictwie

Chcemy, aby konferencja stała się forum dla wymiany wiedzy i badań naukowych w zakresie energooszczędności oraz doświadczeń związanych z nowoczesnym budownictwem, a jednoczenie dawała możliwość do nawiązania współpracy naukowej między ośrodkami badawczymi – deklaruje Jolanta Gintowt, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego z Politechniki Krakowskiej.

Komitet naukowy tworzą oraz na konferencji będą obecni wybitni przedstawiciele dziedziny.
•    Prof. Wojciech Leśnikowski – główny architekt amerykańskich pracowni, m.in. Loebl, Schlossman & Hackl i HOK Corporation;  pracował w studio Le Corbusiera, P. Vago i J. Renaudie w Paryżu, projektował wieżowce, lotniska i budynki użyteczności publicznej. Obecnie prowadzi eksperymentalne Studio 609 na Uniwersytecie Kansas w USA.
•    Prof.Wolfgang  Feist - kierownik Instytutu Budynków Pasywnych (Passivhaus Institut ) w Darmstadt,
•    Dr. Benjamin Krick, pracownik naukowy Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt, kieruje grupą roboczą ds. certyfikacji materiałów dla budynków pasywnych;
•    Prof. Mark Bomberg (USA), wykładowca Syracuse University;
•    Pavol Durica, SK
Dusan Katunsky, SK
•    Tripanagnostopoulos Yannis, Professor in Physics Department at the University of Patras and researcher in the field of Solar Energy (GR)
•    Günter Schlagowski – Prezes i twórca Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej
•    Kazimierz Barczyk (PL), Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP;
Ich wystąpień będzie można wysłuchać w trakcie sesji plenarnej pierwszego dnia konferencji. W kolejnych dniach swoje referaty przedstawią młodzi naukowcy z uczelni krajowych i zagranicy. Równolegle goście konferencji będą mieli okazję wziąć udział w części warsztatowej przygotowanej przez firmy partnerskie konferencji. Krótkie szkolenia z zakresu automatyki budynkowej dla studentów i doktorantów poprowadzi firma DLJM System.

Nie bez powodu konferencja została zorganizowana w Krakowie. W trakcie wizyty studyjnej towarzyszącej konferencji, uczestnicy będą mogli zobaczyć szereg  inwestycji związanych z budownictwem niskoenergetycznym, które w ostatnich latach powstawały lub powstają w Małopolsce. Szczegółowe informacje na temat konferencji są dostępne na www.inbuild.pk.edu.pl. Zapraszamy do udziału. Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć osobiście, konferencja będzie transmitowana na żywo w internecie na platformie Vivicom.

Głównym organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Budownictwa Innowacyjnego „InBud” działające przy Politechnice Krakowskiej. Wydarzenie sponsoruje firma DLJM System, integrator systemów zarządzania budynkami.