Firma Hanwha Q Cells w tym tygodniu złożyła pozew przeciwko Jinko w Amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego, Amerykańskim Sądzie Okręgowym w Delaware i Niemieckim Regionalnym Sądzie w Düsseldorfie. Działania są następstwem szybkiego wzrostu energii słonecznej na rynkach USA i Niemiec.

Poszło o patent na technologię Hanwhy

Hanwha złożyła wniosek skierowany do niemieckiego sądu w Dusseldorfie w walce o swoje patenty stosowane w ogniwach fotowoltaicznych serii Q.UANTUM przez JinkoSolar oraz przez norweską firmę REC. Ponadto Hanwha wnioskuje o całkowite wstrzymanie sprzedaży na terenie Niemiec produktów tych firm, w których miałaby być wykorzystywana technologia PERC, którą Hanwha opatentowała w roku 2014. Ma być ona chroniona aż do roku 2028 na rynkach francuskim, brytyjskim, włoskim i hiszpańskim.

W podobnej sprawie w USA pozwani przez Hanwhę zostali trzej giganci – JinkoSolar, REC i Longi Solar.

Jeśli odniesiemy sukces w naszych roszczeniach w amerykańskim sądzie federalnym, a także w Niemczech, sądy wydawałyby nakazy, które uniemożliwiałyby oskarżonym importowanie i sprzedaż produktów naruszających prawo w USA i Niemczech” – powiedział przedstawiciel Hanwha Q Cells.

JinkoSolar zaprzecza zarzutom

Bazując na wstępnej analizie skarg wniesionych przez Hanwha i zgłoszonych patentach przez Jinko, Spółka uważa, że ​​skargi nie mają podstaw technicznych ani prawnych. Jinko kategorycznie odrzuca zarzuty Hanwhy. Jak podaje firma, trwa ścisła współpraca z radcą prawnym i doradcami technicznymi, aby energicznie bronić się przed roszczeniami Hanwhy. Firma rozważa wszystkie dostępne środki prawne, w tym wnioski o unieważnienie rzekomych patentów Hanwhy.

Jak informuje biuro prasowe Jinko, firma w pełni szanuje prawa własności intelektualnej i zachęca do zdrowej konkurencji, ale podejmie działania prawne w celu obrony siebie, swoich klientów i partnerów. Ponadto, oczekuje pewnego zwycięstwa w sądzie.

Jak konflikt wpłynie na sprzedaż Jinko?

Chiński producent nie przewiduje żadnych zakłóceń w normalnych działaniach wynikających z kwestii sporu na poziomie sądowym. Firma podaje, że nadal będzie dążyć do utrzymania wiodącej pozycji na rynku dostaw modułów fotowoltaicznych na rynku amerykańskim i europejskim, dostarczając swoim klientom produkty wysokiej jakości i zapewniając terminowe dostawy.

Źródło: pv-magazine.com, JinkoSolar, Hanwha Q CELLS

Redakcja GLOBEnergia