Co więcej, w zależności od preferencji klienta, instalator zwykle ustawiał krzywą grzewczą pompy ciepła możliwie na najniższą wartość lub o kilka stopni wyżej. W efekcie zdarzało się, że użytkownik odczuwał przyjemne ciepło, licząc się z wyższymi kosztami – lub od czasu do czasu zakładał dodatkowy sweter. Tak było kiedyś! Teraz nie trzeba już wybierać, ponieważ aplikacja Dimplex Smart Room Heating łączy najwyższy możliwy komfort z najwyższą wydajnością!

Jak to działa?

Bardzo łatwo: regulacja za pomocą termostatu nie jest już konieczna, można bowiem bardzo wygodnie komunikować się z pompą ciepła – bezpośrednio za pomocą smartfonu. Korzystając z aplikacji Dimplex Smart Room Heating, każdy może indywidualnie regulować temperaturę, aż w dziesięciu pomieszczeniach. Obsługa aplikacji jest niezwykle prosta i sprowadza się do wprowadzenia podstawowych parametrów, jak np. komfortowa temperatura dla każdego pomieszczenia. Osiągnięcie zadanej temperatury w którymkolwiek z pomieszczeń nie ma wpływu na temperaturę w pozostałych. Zasada działania systemu Smart RTC+ jest niezwykle prosta – automatyka pompy ciepła wraz z zainstalowanymi regulatorami RTM Econ A/U mierzy temperaturę w każdym pomieszczeniu i za pomocą siłowników na rozdzielaczach otwiera obwody odpowiedzialne za dystrybucję ciepła do poszczególnych pomieszczeń niezależnie od pozostałych. Priorytet mają pomieszczenia o największym odchyleniu od zadanej temperatury.

Zawsze można przy tym wykorzystać maksymalną wydajność. Niezależnie od tego, czy użytkownik czuje się najbardziej komfortowo przy 18° czy też 23°C, pompa ciepła (a dokładniej sterownik pompy ciepła, który steruje całą instalacją grzewczą) ustala najniższą możliwą, a tym samym najbardziej wydajną i oszczędną temperaturę zasilania dla żądanej temperatury.

Adam Koniszewski z firmy Dimplex mówi o sposobie działania i użytkowania aplikacji:

Smart Room Heating łączy kilka elementów – zaspokaja potrzeby inwestora, zapewniając utrzymanie różnych temperatur w pomieszczeniach. Jednocześnie zapewnia najwyższą sprawność działania systemu grzewczego opartego na pompie ciepła. Obecnie dostępne są na rynku systemy, które pozwalają na utrzymanie różnych temperatur w pomieszczeniach, brakuje im jednak komunikacji z urządzeniem grzewczym, jakim jest pompa ciepła. Pompa musi wtedy utrzymywać wysoką temperaturę zasilania. Innowacyjność aplikacji polega na tym, że sterujemy parametrem temperatury w pomieszczeniach z jednoczesną komunikacją z pompą ciepła.

Ponadto, aplikacja została zaprojektowana w taki sposób, aby jedynym zadaniem inwestora było ustalenie żądanej temperatury, którą system mu zapewni. Nie ma żadnych zasad korzystania z niej – nie ma nic prostszego, do jej obsługi nie potrzeba jakichkolwiek umiejętności, szkoleń czy wiedzy technicznej. Dodatkowo aplikacja na Android i iOS umożliwia lokalizację inwestora w domu/mieszkaniu i ustawienie temperatury – „Naciśnij i nie martw się, bo dzięki temu pompa pracuje optymalnie!”. Pracę z aplikacją można porównać do prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Inwestor nie musi umieć „zmieniać biegów”, bo aplikacja zmienia je za niego.

Dimplex Smart Room Heating App

Aplikacja Smart Room Heating Dimplex w układzie grzewczo-chłodzącym, źródło: Dimplex

Czy to pewnego rodzaju rewolucja?

Dzięki aplikacji Dimplex to nie krzywa grzewcza decyduje, czy jest wystarczająco ciepło, lecz każdy z mieszkańców. Dla instalatorów oznacza to nową technikę regulacyjną. Wystarczy, że jednorazowo ustawi się maksymalną potrzebną temperaturę, czyli punkt końcowy obecnej krzywej grzewczej, i gotowe. Resztę użytkownik reguluje samodzielnie. Za pomocą aplikacji wpływa on na pracę pompy.

Źródło: