Koniec energetyki wiatrowej w Polsce?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

farma wiatrowa

Trwają prace nad projektem tzw. ustawy krajobrazowej. Zakłada on między innymi, powstanie tzw. urbanistycznych zasady ochrony krajobrazu. Branża wiatrowa obawia się o zgody na stawianie turbin wiatrowych.

Nowe zasady będą określane przez sejmik województwa, przyjęte przez zarząd województwa czyli przez marszałka. Zdaniem specjalistów nowy pomysł odbiera suwerenność i władztwo planistyczne gmin. Zdaniem Arkadiusza Sekścińskiego z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej gminy powinny samodzielnie decydować jakiego rodzaju urządzenia mogą funkcjonować na ich terenie, a nie marszałek oddalony o 200 km od danej miejscowości.
Specjaliści z PSEW oceniają, że zmiany prawne staną się dużą przeszkodą dla energetyki wiatrowej. – Jak tylko wejdzie ustawa krajobrazowa, to automatycznie możemy się spodziewać, że w niektórych województwach pojawią się rygorystyczne urbanistyczne zasady ochrony krajobrazu i gminy nie będą mogły realizować tego typu inwestycji – przestrzega Arkadiusz Sekściński, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W projekcie tzw. ustawy krajobrazowej wpisano nową kategorię prawną jak dominanta krajobrazowa. To pojęcie nie zostało dokładnie zdefiniowane, ma to zostać zrobione dopiero w rozporządzeniu do ustawy, którego jeszcze nie ma. Specjaliści z branży energetyki wiatrowej mają nadzieję, duża energetyka wiatrowa wpisze się w pojęcie dominant krajobrazowych.
Źródło: Newseria