Koniec naboru wniosków w programie NaszEauto. Budżet przekroczony o 116 milionów

Zgodnie z harmonogramem nabór wniosków w programie NaszEauto zakończył się 30 kwietnia bieżącego roku. Mimo, że o wyczerpaniu budżetu na dotacje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informował już 27 stycznia 2026 roku, do końca kwietnia aplikacje przyjmowano w trybie warunkowym. Te nadmiarowe wnioski, na łączną kwotę prawie 116 milionów złotych, zostaną opłacone jeśli pojawią się dodatkowe środki.

- Ostatniego dnia kwietnia bieżącego roku zakończył się nabór wniosków w programie NaszEauto.
- Łącznie złożono ponad 42 tysiące wniosków o dotację do zakupu, leasingu lub najmu długoterminowego nowego osobowego auta elektrycznego kategorii M1.
- Prawie 3000 wniosków przyjęto w trybie warunkowym, co oznacza, że one zostaną opłacone jak znajdą się dodatkowe pieniądze.
NaszEauto: zakończył się etap naboru wniosku
Czas biegnie nieubłaganie, zatem fakt, że nabór wniosków w programie NaszEauto również się zakończył nie powinien dziwić. Harmonogram programu przewiduje, że wnioskowanie o dotację do zakupu, leasingu lub najmu długoterminowego pojazdu elektrycznego możliwe było do końca kwietnia. Kolejnym etapem jest podpisanie umowy z potencjalnym beneficjentem, zaś końcowym akcentem jest po prostu przelew dotacji na konto osoby wnioskującej.
Pełne rozliczenie programu NaszEauto musi być dokonane do dnia 31 sierpnia 2026 roku, a to wprost oznacza, że wszystkie złożone wnioski muszą być rozpatrzone, a przede wszystkim opłacone.
Tu ważna uwaga - to wszystko dotyczy wyłącznie wniosków, które złożone zostały w czasie, gdy w budżecie programu były jeszcze pieniądze. Wszyscy, którzy aplikowali o dotację po 27 stycznia doskonale wiedzą, że ich podania zostały przyjęte warunkowo i zostaną opłacone jeśli pojawią się dodatkowe środki.
Do ostatniego dnia kwietnia, poprzez generator wniosków do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 42 170 aplikacji o dofinansowanie zakupu, leasingu lub najmu długoterminowego nowego auta elektrycznego kategorii M1.
NaszEauto: zmiana regulaminowa, dodatkowe pieniądze
W połowie kwietnia, NFOŚiGW zmodyfikował regulamin programu NaszEauto, wprowadzając do niego trzecią formę zabezpieczenia dotacji. Oprócz weksla in blanco oraz cesji polisy AC, dodatkową formą może być świadczenie gwarancyjne, znacznie łatwiejsze do procedowania w generatorze wniosków.
Ta zmiana ma przyspieszyć wypłaty dotacji, które - przypominamy - muszą być przelane na konta beneficjentów do ostatniego dnia sierpnia bieżącego roku.
Wnioski przyjęte warunkowo, w liczbie około 3 tysięcy, przekroczyły skorygowany budżet programu NaszEauto o ponad 9 procent. Łącznie, rodacy aplikowali o nadmiarowe dotacje w kwocie nieco ponad 115 milionów złotych.
Co stanie się z tymi wnioskami? One zostaną opłacone tylko po warunkiem, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska, organ nadzorujący NFOŚiGW dosypie trochę złotówek. W momencie, gdy zainteresowanie dotacjami przekroczyło budżet programu, podjęto takie działania, jednak przesunięcie pieniędzy w ramach KPO okazało się niemożliwe i ministerialny wniosek o dodatkowe 300 milionów złotych został rozpatrzony negatywnie.
Skąd zatem będą ewentualne środki na te nadmiarowe wnioski? Prawdopodobnie ze źródeł krajowych, zatem nie będą obłożone cezurą czasową. Według naszych nieoficjalnych informacji, takie rozwiązanie ma przede wszystkim pozwolić na przekierowanie zasobów funduszu do rozpatrywania wniosków złożonych do 27 stycznia bieżącego roku.
Zgodnie z informacją z dnia 30 kwietnia, do tej pory zatwierdzonych zostało 16 495 wniosków. Z tego 10 576 jest już opłaconych. Zatem z prostego działania matematycznego wynika, że aby rozliczyć program NaszEauto, pracownicy funduszu muszą w ciągu najbliższych czterech miesięcy przeprocedować ponad 22 tysiące wniosków.
Kiepsko to widzę.










