Koniec net-meteringu w Holandii! To powinni zrobić prosumenci

Holandia przygotowuje się do wyłączenia systemu net-meteringu. To działanie oczywiście nie pozostanie bez wpływu na rynek prosumencki. Dwa wiodące instytuty badawcze przeprowadziły analizę potencjalnego wpływu tej zmiany na opłacalność systemów fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. Co czeka Holendrów?

Podziel się
Rozwiązanie jest dość oczywiste
Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że kluczowe będzie zwiększenie autokonsumpcji. To najłatwiejszy sposób by utrzymać stabilność rachunków za energię dla prosumentów w obliczu zmian systemowych. Zgodnie z wynikami analizy dwóch znaczących holenderskich instytutów badawczych – CE Delft oraz TNO – zwiększenie poziomu autokonsumpcji energii z 30% do 60% może zapewnić stabilność zysków z fotowoltaiki.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie kilku stowarzyszeń związanych z energią odnawialną. Celem analizy było ocenienie wpływu planowanego na początek 2027 roku zakończenia programu net-meteringu na rentowność domowych instalacji PV.
Zmiany systemowe wymuszają kolejne inwestycje?
Zgodnie z raportem, mimo braku możliwości sprzedaży nadwyżek energii do sieci, właściciele systemów fotowoltaicznych mogą nadal osiągać stabilne zwroty finansowe z inwestycji w fotowoltaikę. Warunkiem pozostaje zwiększenie autokonsumpcji energii do poziomu około 60%. Najłatwiej jest oczywiście wspomóc się magazynem energii. Jednak takie ukierunkowanie na wykorzystywanie własnej generacji energii zachęca do kolejnych inwestycji. W tym przypadku korzystnie prezentuje się zakup pompy ciepła lub ładowanie samochodu elektrycznego. Jednocześnie w gospodarstwach domowych muszą pojawić się systemy zarządzania energią, zintegrowane z siecią elektroenergetyczną. W ten sposób elektryfikacja gospodarstw odbędzie się w sposób przyjazny dla sieci energetycznej.
Koniec net-meteringu zniechęci nowych prosumentów?
Obecnie czas zwrotu inwestycji w domowy system PV w holenderskich warunkach wynosi od siedmiu do dziewięciu lat. Po zakończeniu net-meteringu okres ten może się wydłużyć do 12-17 lat. Dokładny okres zależy od przyszłych opłat sieciowych ustalanych przez dostawców energii. Przy poziomie autokonsumpcji przekraczającym 60%, czas zwrotu inwestycji wynosiłby około ośmiu do dziewięciu lat.
Badacze ostrzegają, że bez odpowiednich zachęt dla technologii magazynowania energii osiągnięcie takich poziomów autokonsumpcji może być trudne. Już w 2021 roku stowarzyszenia Energy Storage NL oraz Netbeheer Nederland, które zrzeszają operatorów sieci elektrycznej i gazowej, zaproponowały stopniowe wycofywanie net-meteringu w połączeniu z programem dotacji na systemy magazynowania energii. Ich zdaniem takie podejście mogłoby doprowadzić do komercyjnej dojrzałości technologii magazynowania energii na holenderskim rynku już w 2023 roku. Zwrócili oni również uwagę na szybki rozwój mocy instalacji PV, co powoduje poważne problemy przeciążenia sieci, szczególnie w niskonapięciowej części infrastruktury.
Sektor fotowoltaiczny nie sprzeciwił się tej propozycji. Na przykład stowarzyszenie Holland Solar stwierdziło, że utrzymanie net-meteringu mogłoby spowolnić długoterminowy rozwój fotowoltaiki na dachach. Organizacja poparła propozycję, ale podkreśliła konieczność wprowadzenia programów wsparcia dla baterii, aby zapewnić dalszy rozwój rynku domowych systemów PV.
Źródła: własne, pv-magazine
Polecane
Ciemność w samo południe. Co zaćmienie Słońca oznacza dla polskiej energetyki?

Największe mity dotyczące termomodernizacji i odnawialnych źródeł energii
