Koniec rozliczania Mojego Prądu 5.0 do końca września? 

NFOŚiGW planuje podjąć wszystkie wnioski złożone w piątej edycji Mojego Prądu do końca III kwartału. Nie oznacza to jednak, że z końcem września wszystkie wnioski otrzymają ostateczną decyzję.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 10 maja, kiedy podawaliśmy poprzednie statystyki, rozpatrzył 3 037 wniosków z piątego naboru programu priorytetowego Mój Prąd. Według wiadomości z dnia 5 czerwca do podjęcia do oceny pozostało ich jeszcze 25 342. Przedstawicielka NFOŚiGW w odpowiedzi na nasze pytania podała informację, że Fundusz planuje podjąć wszystkie wnioski do końca III kwartału bieżącego roku.

Zamknięcie piątego naboru na horyzoncie?

Nawet jeśli NFOŚiGW zdoła zrealizować swój plan i podjąć wszystkie wnioski do końca września, nie znaczy to wcale, że każdy wnioskodawca otrzyma decyzję w tym terminie. Jak informuje Ewelina Steczkowska z NFOŚiGW, po III kwartale Fundusz będzie zajmował się nadal wnioskami w uzupełnieniu. Jak szybko uda się doprowadzić do końca procedowanie tych wniosków, które wymagają poprawy lub uzupełnienia, zależy również od Wnioskodawców. 

Niestety, nie ma nowych informacji na temat szóstej edycji Mojego Prądu. Według NFOŚiGW nabór do kolejnej edycji ma rozpocząć się na przełomie III i IV kwartału 2024, a więc dopiero jesienią. Ostatnie wnioski w piątej edycji Mojego Prądu wpłynęły do NFOŚiGW w połowie grudnia zeszłego roku. Ich procedowanie trwa już więc prawie pół roku. 

Ile mikroinstalacji powstaje?

Zastanowiło nas, ile mikroinstalacji powstało w przeciągu poprzedniego roku, a ile w roku obecnym. Okazuje się, że według danych ARE w pierwszym kwartale bieżącego roku powstało 548 MW mocy mikroinstalacji prosumenckich (31 800 nowych mikroinstalacji PV). W zeszłym roku w styczniu, lutym i marcu przybyło 832 MW mocy w 48 521 nowych mikroinstalacjach prosumenckich.

Widać więc widoczne spowolnienie rozwoju mikroinstalacji prosumenckich między pierwszym kwartałem 2023 i tym samym okresem bieżącego roku. Czy powodów można się dopatrywać w przestoju programu Mój Prąd?

Historyczne statystyki

Program Mój Prąd, który pomaga w finansowaniu prosumenckich mikroinstalacji fotowoltaicznych, wystartował pierwotnie 30 sierpnia 2019 roku. Od tego czasu miało miejsce pięć edycji programu – najdłuższa z nich (druga) trwała przez prawie cały 2020 rok (od 13 stycznia do 6 grudnia – 328 dni). W tej edycji wsparcie przyznano ponad 223 tysiącom beneficjentów, na łączną kwotę 1 118 597 251 zł, co pozwoliło na budowę 1 291 588 kW mocy fotowoltaicznej. Najkrótsza edycja (trzeci nabór) odbyła się w 2021 roku i trwała 97 dni (od 1 lipca do 6 października). 

W styczniu, lutym i przez połowę marca 2023 roku można było składać wnioski o dofinansowanie PV w ramach Mojego Prądu IV (nabór zamknięto 17 marca). W pierwszym kwartale bieżącego roku nie można było liczyć na dofinansowanie do mikroinstalacji. Ostatni nabór do programu Mój Prąd zakończył się 14 grudnia 2023, czyli ponad 170 dni temu. Najdłuższa dotąd przerwa pomiędzy kolejnymi edycjami trwała 207 dni (pomiędzy drugim i trzecim naborem). Jeśli Mój Prąd 6.0 otworzy się równo z rozpoczęciem IV kwartału 2024 roku, przerwa między edycjami wyniesie 292 dni – najdłużej w historii programu.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia